WAŻNA INFORMACJA: Nieobecność Rzecznika Konsumentów w dniu 29.09.2022 r.***Uwaga! Chwilowy brak dzienników budowy za 10,00 zł i 25,00 zł. Za utrudnienia przepraszamy***Zmiana w Prawie budowlanym***UWAGA! zmiana numerów rachunków bankowych - aktualny wykaz***Zasady obsługi klientów od 16.05.2022 r. Zarządzenie Starosty Opolskiego w sprawie organizacji pracy Starostwa Powiatowego w Opolu***Darmowe porady prawne-zapisy tel 77-5415169***Koronawirus - ważne telefony***

×
×

Pomologia: To może być pierwsza klasa bramkarska w kraju...

Klasa mistrzostwa sportowego sprofilowana na specjalności – piłkarską i bramkarską jest tworzona we współpracy w prowadzonym przez powiat Zespole Szkół w Prószkowie.

- To jeden z elementów porozumienia, które powiat podpisał z OZPN-em – mówi Henryk Lakwa, starosta opolski.

Pomologia Prószków, jest znana od lat ze szkolenia młodych piłkarzy. Tworzona właśnie klasa mistrzostwa sportowego, z wizją szkolenia następców Dudka czy Szczęsnego to projekt innowacyjny w skali województwa, a nawet kraju.

Klasa mistrzowska ma powstać na bazie struktur klas sportowych, które od lat z powodzeniem u nas działają – mówi Marcin Śmieszkowicz, menadżer sportu w Zespole Szkół w Prószkowie. – Zwiększymy liczbę godzin treningowych z 13 do 16, zintensyfikujemy zarówno praktykę, jak i teorię.

Pomologia chce „wyłapywać” piłkarskie czy bramkarskie perełki i dzięki odpowiednim kadrom, pozyskiwaniu doświadczonych piłkarzy do współpracy, możliwościom jakie daje współpraca z OZPN-em, szkolić ich na prawdziwych mistrzów.   

- Z perspektywy powiatu, jako organu prowadzącego Pomologię, to atrakcyjna propozycja w ofercie edukacyjnej szkoły, również dla uczniów spoza powiatu, co może pozytywnie wpłynąć na nabór – mówi starosta Henryk Lakwa. - Poza tym klasy mistrzostwa sportowego uzyskują większą subwencję na jednego ucznia.

Pomysłodawcą stworzenia w ramach klasy mistrzostwa sportowego również profilu bramkarskiego jest Grzegorz Świerczek. - To będzie szansa na rozwój talentów młodych bramkarzy, zwłaszcza z małych ośrodków - zaznacza.

Jak podkreśla Dariusz Sobków, dyrektor Zespołu Szkół w Prószkowie, placówka jest już zasadniczo przygotowana na otwarcie takiej klasy. Trzeba jedynie uzupełnić sprzęt do trenowania bramkarzy. Natomiast baza sportowa i baza szkolna, w tym internat, są już przygotowane.

Od wielu lat prowadzimy u nas są klasy sportowe, a to pozwala sukcesywnie przekształcać je w klasę mistrzostwa sportowego – mówi dyrektor Sobków.

Opolski Związek Piłki Nożnej, w ramach porozumienia, podpisanego przez prezesa związku Tomasza Garbowskiego i starostę Henryka Lakwę, OZPN wesprze rekrutację do nowej klasy. Porozumienie zakłada również inne formy współpracy. Co do naborów, trenerzy już zapraszają na testy młodzież z roczników 2006 i 2007. Jeden w czwartek, 25 lutego o 18.00. Kolejne - co miesiąc. Jeżeli zainteresowanie będzie duże, w prószkowskiej Pomologii mogą powstać nawet dwie klasy mistrzostwa sportowego.

Filmik na ten temat znajdziecie tutaj: https://fb.watch/3S6Hjt5hvy/