×
×

To może być pierwsza klasa bramkarska w kraju...

 Klasa mistrzostwa sportowego sprofilowana na specjalności – piłkarską i bramkarską jest tworzona we współpracy w prowadzonym przez powiat Zespole Szkół w Prószkowie.

 

 

- To jeden z elementów porozumienia, które powiat podpisał z OZPN-em – mówi Henryk Lakwa, starosta opolski.

 

Pomologia Prószków, jest znana od lat ze szkolenia młodych piłkarzy. Tworzona właśnie klasa mistrzostwa sportowego, z wizją szkolenia następców Dudka czy Szczęsnego to projekt innowacyjny w skali województwa, a nawet kraju.

 

- Klasa mistrzowska ma powstać na bazie struktur klas sportowych, które od lat z powodzeniem u nas działają – mówi Marcin Śmieszkowicz, menadżer sportu w Zespole Szkół w Prószkowie. – Zwiększymy liczbę godzin treningowych z 13 do 16, zintensyfikujemy zarówno praktykę, jak i teorię.

 

Pomologia chce „wyłapywać” piłkarskie czy bramkarskie perełki i dzięki odpowiednim kadrom, pozyskiwaniu doświadczonych piłkarzy do współpracy, możliwościom jakie daje współpraca z OZPN-em, szkolić ich na prawdziwych mistrzów.   

 

- Z perspektywy organu prowadzącego Pomologię, czyli samorządu powiatowego to atrakcyjna propozycja w ofercie edukacyjnej szkoły, również dla uczniów spoza powiatu, co może pozytywnie wpłynąć na nabór – mówi starosta Henryk Lakwa. - Poza tym klasy mistrzostwa sportowego uzyskują większą subwencję na jednego ucznia.
 

Pomysłodawcą stworzenie w ramach klasy mistrzostwa sportowego również profilu bramkarskiego jest Grzegorz Świerczek. - To będzie szansa na rozwój talentów młodych bramkarzy, zwłaszcza z małych ośrodków - zaznacza.

Jak podkreśla Dariusz Sobków, dyrektor Zespołu Szkół w Prószkowie, placówka jest już zasadniczo przygotowana na otwarcie takiej klasy. Trzeba jedynie uzupełnić sprzęt do trenowania bramkarzy. Natomiast baza sportowa i baza szkolna, w tym internat, są już przygotowane.

Od wielu lat prowadzimy u nas są klasy sportowe, a to pozwala sukcesywnie przekształcać je w klasę mistrzostwa sportowego – mówi dyrektor Sobków.

 

Opolski Związek Piłki Nożnej, w ramach porozumienia, podpisanego przez prezesa związku Tomasza Garbowskiego i starostę Henryka Lakwę, OZPN wesprze rekrutację do nowej klasy. Porozumienie zakłada również inne formy współpracy. Co do naborów, trenerzy już zapraszają na testy młodzież z roczników 2006 i 2007. Jeden w czwartek, 25 lutego o 18.00. Kolejne - co miesiąc. Jeżeli zainteresowanie będzie duże, w prószkowskiej Pomologii mogą powstać nawet dwie klasy mistrzostwa sportowego.