×
×

Zajęcia w WTZ w Tarnowie Opolskim ruszyły pełną parą

"Ceramika, malarstwo czy też informatyka. W Tarnowie Opolskim ruszyły Warsztaty Terapii Zajęciowej. Uczestniczy w nich 30 osób z niepełnosprawnościami. Wszystko odbywa się zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego" - informuje Radio Opole, które wraz z innymi mediami podjęło temat nowo utworzonych przez powiat WTZ. Dzięki temu możemy skuteczniej dotrzeć do większej liczby zainteresowanych udziałem w zajęciach. O ofercie nowej placówki mówił jej kierownik Michał Matysiak i Małgorzata Jagieluk, prezes Fundacji DOM, której powiat powierzył prowadzenie warsztatów.   

- Oferujemy zajęcia w sześciu pracowniach sprofilowanych – informuje Michał Matysiak. - Mamy dwa cele. Pierwszy to przygotowanie społeczne, drugi to przygotowanie zawodowe. Chcemy naszych podopiecznych angażować w różne praktyki i staże. Myślimy o naszych uczestnikach też jako o przyszłych pracownikach. Wiemy też, że wielu z nich przez długi czas, po ukończeniu szkoły zostało w domach i nie mają zajęć. My zapewniamy im różne możliwości spędzenia czasu.

Prowadzenie zajęć zostało powierzone instruktorom z Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym z Opola.

- Nie zastanawialiśmy ani chwili, aby propozycję władz powiatu przyjąć – mówi Małgorzata Jagieluk, prezes fundacji. – Jest mnóstwo osób oczekujących na terapię w fundacji. Jednak ze względu na ich miejsce zamieszkania, nie byliśmy w stanie im jej zapewnić. Tutaj są osoby, które „przemycaliśmy”, albo które były w innych jednostkach fundacji w Opolu. Dlatego ważne było stworzenie dla nich miejsca, gdzie oni mają bliżej, mają komfortowe warunki i mamy pewność, że terapia będzie najlepsza, jak tylko się da.

Placówkę przygotował zarząd powiatu opolskiego. Na jej potrzeby przebudowano i zmodernizowano parter budynku Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim.

- Przez 20 lat funkcjonowania powiatu mieliśmy tylko jedną taką placówkę w Starych Siołkowicach. To zdecydowanie za mało – komentuje Henryk Lakwa, starosta opolski. - Widzieliśmy, że ta placówka nie obejmuje i nie zaspokaja potrzeb wszystkich osób z niepełnosprawnościami. Szczególnie jeżeli chodzi o tereny Ozimka, Chrząstowic, Turawy, Tarnowa Opolskiego. W przyszłości będziemy myśleć o jeszcze jednej takiej placówce - dodaje.

- Adaptacja parteru w Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim, ich dostosowanie i wyposażenie na potrzeby Warsztatów Terapii Zajęciowej w Tarnowie Opolskim kosztowało 650 tysięcy złotych - mówi Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego. - Spore zainteresowanie udziałem w zajęciach jest dowodem na to jak potrzebna była tego typu placówka. 

wtz1.jpeg

Wkrótce więcej zdjęć.