×
×

Nielegalne odpady w Brzęczkowicach: pozytywny finał

niemodpady.jpeg

- Cieszę się, że mamy pozytywny finał bardzo kosztownego przedsięwzięcia, jakim jest usunięcie 90 ton chemikaliów z nielegalnego składowiska w Brzęczkowicach w gminie Niemodlin. Powiat także dołożył swoją cegiełkę do montażu finansowego, który umożliwił uporanie się z problemem - mówi starosta Henryk Lakwa. Od stycznia do trzeciego kwartału potrwa wywóz i unieszkodliwianie niebezpiecznych odpadów. 

Całkowity koszt wywozu i unieszkodliwienia odpadów szacowany był na około 11,6 mln zł. Ta kwota przewyższała finansowe możliwości samorządowego budżetu, dlatego potrzebne były dofinansowania.

Podsumowując: 9, 1 mln zł pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, 500 tys. zł przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego,  200 tys. zł pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, 50 tys. zł - z budżetu powiatu, pozostała kwota - z pożyczki zaciągniętej przez gminę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (1,58 mln zł) i z budżetu gminy Niemodlin.

Przypomnijmy, że nielegalny skład z odpadami w Brzęczkowicach został namierzony w styczniu 2019 roku, dzięki policjantowi z Komendy Miejskiej Policji w Opolu, zauważył (miał wówczas wolne), że na posesję z opuszczonymi od lat kurnikami, wjeżdża samochód ciężarowy. Poinformował o tym kolegów, którzy po sprawdzeniu terenu odkryli pojemniki z niebezpiecznymi substancjami. Do sprawy zatrzymano trzy osoby.