×
×

Radio o bezpłatnych poradach na przykładzie powiatu opolskiego

Powiat opolski od 5 lat realizuje rządowy program nieodpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców 13 gmin. Zainteresowanie poradami wzrosło najbardziej w okresie pandemii. Na terenie naszego powiatu działa 13 punktów, w których porad udzielają radcy prawny, adwokaci, doradcy obywatelscy i mediatorzy. Mogą z nich skorzystać osoby, którym sytuacja bytowa, finansowa nie pozwala na zapłacenie za poradę. Informacje o poradach można znaleźć na stronie internetowej powiatu i gmin, w zakładkach nieodpłatna pomoc prawna. 

Program darmowych porad jest realizowany w każdym powiecie. Radio Opole rozmawiało o tym jak to wygląda w powiecie opolskim z adwokatem z jednego z naszych punktów - Marcinem Smyczkiem i Haliną Śmieją z naszego Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych. 

Oboje potwierdzają, że naprawdę warto skorzystać z tej formy pomocy, bo możemy zawczasu sprawdzić czy problem, z którym przychodzimy można załatwić bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów, bez finału w sądzie. Prawnik z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej nie może nas  wprawdzie reprezentować przed wymiarem sprawiedliwości, ale może za darmo podpowiedzieć rozwiązanie, a nawet pomóc przygotować projekt - adekwatnego do sytuacji - pisma. Zakres poradnictwa znajdziecie między innymi na naszej stronie. 

Wśród problemów, z którymi najczęściej stykają się prawnicy w punktach poradnictwa prym wiodą - kwestie spadkowe, problemy z zadłużeniem, z którym trudno się uporać klientom, podczas gdy rozwiązaniem może być wniosek o rozłożenie na raty, a w trudniejszych przypadkach - upadłość konsumencka. Sporo osób zwraca się z pytaniami dotyczącymi sporów z zakresu prawa pracy czy ubezpieczeń społecznych. 

Zachęcamy do skorzystania z porad (w czasie pandemii - telefonicznie i online), bo mogą one uratować nas z opresji, pomóc załatwić sprawę, rozwiązać problem lub wskazać kierunek dalszego postępowania. 

Oto link do informacji w Radio Opole: https://radio.opole.pl/100,362405,w-czasie-pandemii-wiecej-osob-zglasza-sie-po-nie

pomocprawna.jpeg