×
×

O Pomologii i Tułowicach w "Loży Radiowej" Radia Opole

loza1.jpeg

O udziale powiatu w rozpoczętym już projekcie budowy Międzynarodowego Centrum Badań i Rozwoju na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego na terenie dawnej Królewskiej Akademii Rolniczej w Prószkowie oraz przy ul. Oleskiej w Opolu, a także o zaplanowanej na ten rok rewitalizacji przypałacowego parku w Zespole Szkół w Tułowicach rozmawiała ze starostą Henrykiem Lakwą Joanna Matlak we wtorkowej (13.01) "Loży Radiowej" Radia Opole.

Nasz powiat partycypuje w projekcie Pomologia realizowanym przez Uniwersytet Opolski kwotą 750 tys. zł w tym roku. Tyle samo wyniesie przyszłoroczna transza. Całkowity koszt projektu to 42 mln zł, z czego 32 mln zł przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w ramach środków z RPO. Również rewitalizacja na terenie Zespołu Szkół w Tułowicach, prowadzonego przez powiat, uzyskała unijne wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego, o czym nie tak dawno pisaliśmy. 

Przypomnijmy, że na terenie Pomologii zostanie zagospodarowana 10-hektarowa działka, która pomieści m.in. laboratorium wykonujące płatne badania dla firm z branży rolno-spożywczej z zakresu: toksykologii, ekotoksykologii, gleboznawstwa czy rolnictwa precyzyjnego. Będą tam też poletka doświadczalne, ścieżki edukacyjne oraz przestrzeń do organizacji wydarzeń związanych z rolnictwem np. targów. Druga badawcza część ma powstać na terenie kampusu UO przy ul. Czaplaka, gdzie również znajdą się specjalistyczne laboratoria.

A oto link do wtorkowej "Loży Radiowej", zachęcamy do odsłuchania: