WAŻNA INFORMACJA: Nieobecność Rzecznika Konsumentów w dniu 29.09.2022 r.***Uwaga! Chwilowy brak dzienników budowy za 10,00 zł i 25,00 zł. Za utrudnienia przepraszamy***Zmiana w Prawie budowlanym***UWAGA! zmiana numerów rachunków bankowych - aktualny wykaz***Zasady obsługi klientów od 16.05.2022 r. Zarządzenie Starosty Opolskiego w sprawie organizacji pracy Starostwa Powiatowego w Opolu***Darmowe porady prawne-zapisy tel 77-5415169***Koronawirus - ważne telefony***

O Pomologii i Tułowicach w "Loży Radiowej" Radia Opole

loza1.jpeg

O udziale powiatu w rozpoczętym już projekcie budowy Międzynarodowego Centrum Badań i Rozwoju na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego na terenie dawnej Królewskiej Akademii Rolniczej w Prószkowie oraz przy ul. Oleskiej w Opolu, a także o zaplanowanej na ten rok rewitalizacji przypałacowego parku w Zespole Szkół w Tułowicach rozmawiała ze starostą Henrykiem Lakwą Joanna Matlak we wtorkowej (13.01) "Loży Radiowej" Radia Opole.

Nasz powiat partycypuje w projekcie Pomologia realizowanym przez Uniwersytet Opolski kwotą 750 tys. zł w tym roku. Tyle samo wyniesie przyszłoroczna transza. Całkowity koszt projektu to 42 mln zł, z czego 32 mln zł przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w ramach środków z RPO. Również rewitalizacja na terenie Zespołu Szkół w Tułowicach, prowadzonego przez powiat, uzyskała unijne wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego, o czym nie tak dawno pisaliśmy.

Przypomnijmy, że na terenie Pomologii zostanie zagospodarowana 10-hektarowa działka, która pomieści m.in. laboratorium wykonujące płatne badania dla firm z branży rolno-spożywczej z zakresu: toksykologii, ekotoksykologii, gleboznawstwa czy rolnictwa precyzyjnego. Będą tam też poletka doświadczalne, ścieżki edukacyjne oraz przestrzeń do organizacji wydarzeń związanych z rolnictwem np. targów. Druga badawcza część ma powstać na terenie kampusu UO przy ul. Czaplaka, gdzie również znajdą się specjalistyczne laboratoria.

A oto link do wtorkowej "Loży Radiowej", zachęcamy do odsłuchania: