×
×

Mamy dotację na rewitalizację!

rewit.jpeg

Chodzi o rewitalizację terenu przy pałacu, w którym mieści się internat Zespołu Szkół w Tułowicach. Powiat otrzyma na ten cel ponad 1 mln zł unijnego wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego. Bez tego zastrzyku wykonanie prac, z którymi nie można już było czekać, byłoby trudne do udźwignięcia dla samorządowego budżetu.

- Szkoła, czy – jak w przypadku prowadzonego przez powiat Zespołu Szkół w Tułowicach – internat w pałacu z pięknym zabytkowym parkiem to z jednej strony - atut, z drugiej - większe obciążenie dla samorządowego budżetu. Koszty remontów, wymiany okien, czy odnowienie parku – zgodne z wymaganiami konserwatora zabytków - kosztuje więcej niż w każdym innym obiekcie -  mówi starosta Henryk Lakwa.  - Dlatego szukaliśmy dodatkowych źródeł finansowania. Ponieważ nie od razu udało się je uzyskać, najpilniejsze prace sfinansowaliśmy z budżetu powiatu. Natomiast koszt tego co jest jeszcze do zrobienia wynosi ok. 2,2 mln zł.  Uzyskana właśnie dotacja pozwoli nam pokryć połowę kosztów.

Co jest do zrobienia?  Przede wszystkim - remont zabytkowego ogrodzenia i odtworzenie bramy wjazdowej, bezwzględnie konieczne zabezpieczenie i remont dwóch historycznych ziemianek położonych w parku, odtworzenie ścieżek parkowych i parkowej małej architektury, a także odtworzenie  dwóch rzeźb wieńczących słupy bramne. Do wykonania jest jeszcze sporo drobniejszych prac. Tu wymieniliśmy kluczowe.

Wcześniej udało się odrestaurować zabytkowy pawilon ogrodowy, tzw. „okrąglak” oraz taras z fontanną. Kolejne prace w ramach rewitalizacji rozpoczną się jeszcze w tym roku.