×
×

Metamorfoza Pomologii coraz bliżej!

pomolfot.jpeg- Nasz Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym już prowadzi postępowanie związane  z uzyskaniem pozwoleń na utworzenie wyczekiwanego Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego – informuje starosta Henryk Lakwa. - Uniwersytet Opolski  jest już na etapie składania wymaganych do dokumentów.  - Cała procedura potrwa nie dłużej niż to konieczne, by najszybciej jak to możliwe rozpocząć tę długo wyczekiwaną inwestycję – dodaje starosta.

Powiat przekazał wcześniej na utworzenie centrum część nieruchomości leżących na terenie Pomologii, zadeklarował również wsparcie inwestycji ze swojego budżetu. Projekt jest podzielony na dwie części: komercyjną i niekomercyjną, jedna będzie realizowana w Prószkowie, druga w Opolu. W Prószkowie mają powstać laboratoria wykonujące płatne badania dla firm z branży rolno-spożywczej z zakresu: toksykologii, ekotoksykologii, gleboznawstwa czy rolnictwa precyzyjnego, a także poletka doświadczalne, ścieżki edukacyjne czy przestrzeń do organizacji wydarzeń związanych z rolnictwem, np. targów. Natomiast w Opolu, na terenie kampusu UO w rozbudowanym Wydziale Przyrodniczo-Technicznym będą się mieścić niekomercyjne laboratoria badawcze.

Władze UO po kilku nieudanych przetargach, w których nie udało się wyłonić wykonawcy, miały już wątpliwości, co do realizacji tego przedsięwzięcia. Przełom nastąpił po zmniejszeniu zakresu inwestycji i wielkości budynków badawczych w Prószkowie z 700 mkw  na 200.

- Cieszę się ogromnie, że jesteśmy już tak blisko pozytywnego finału – zaznacza starosta. - Międzynarodowe Centrum Badawczo-Rozwojowe w Prószkowie to przecież drugie - obok tworzenia Wydziału Medycznego - sztandarowe przedsięwzięcie Uniwersytetu Opolskiego. - Po drugie, centrum ma powstać na terenie Pomologii, czyli  dawnego Zespołu Szkół Przyrodniczych, w miejscu, gdzie w połowie XIX w. powstała Królewska Akademia Rolnicza, a następnie Królewski Instytut Pomologiczny. Jest to więc innowacyjny powrót do tradycji - podsumowuje Henryk Lakwa.

I jeszcze jedna ważna informacja:

Realizowany przez Uniwersytet Opolski projekt centrum badawczo-rozwojowego Pomologia został nominowany do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020. Nominacja została przyznana w kategorii „Badania przyszłości”.