×
×

I matura, i chęć szczera zrobi z Ciebie....

Niedokończonym, nieco zmienionym porzekadłem w tytule tej informacji nawiązujemy do faktu, że 9 absolwentów z certyfikowanej klasy mundurowej w prowadzonym przez nasz powiat Zespole Szkół w Tułowicach złożyło przysięgę w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku. Uczniowie tej klasy odbywali tam wcześniej tzw służbę przygotowawczą. - Wśród 4 wyróżnionych w tym roku elewów (spośród wszystkich certyfikowanych klas w Polsce) znalazła się Iwona Sadowska. Jej i Wszystkim absolwentom składam wielkie gratulacje! - mówi starosta Henryk Lakwa.

Po przysiędze absolwenci przechodzą szkolenie specjalistyczne, którego zwieńczeniem będzie egzamin, kończący się uzyskaniem specjalności wojskowej wartownika. Jeśli zaliczą go pozytywnie, zostanie im nadany przydział mobilizacyjny, a co za tym idzie, będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Ci którzy się na to nie zdecydują, zostaną przeniesieni do rezerwy w stopniu szeregowego. 

"Skrócona służba przygotowawcza to specjalne rozwiązanie zaoferowane absolwentom szkół z programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Uczniowie w ciągu trzech semestrów nauki szkolnej w ramach przedmiotu „Edukacja wojskowa” odbyli łącznie 185 godzin lekcyjnych, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych".

Skrócona służba przygotowawcza to rozwiązanie wyłącznie dla chętnych. Jednak znaczna część absolwentów i tak deklaruje chęć zostania żołnierzami – część z nich aplikuje między innymi na uczelnie wojskowe.

elew3.jpeg