×
×

Jak nasze szkoły przygotowują się na powrót uczniów?

Za nami ostatnia przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego narada z dyrektorami szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez nasz powiat. Jednym z ważniejszych tematów były wyzwania związane z rozpoczynającym się lada dzień rokiem szkolnym i kwestie związane z zachowaniem wymaganych rygorów  sanitarnych. 

Do szkół i placówek oświatowych trafiły środki ochrony osobistej od płynów odkażających, dezynfekcyjnych, przez dozowniki, po rękawiczki, maseczki i przyłbice ochronne.  - Na wszelkie sposoby będziemy wspierać nasze placówki w trakcie roku szkolnego – zapewniała wicestarosta Leonarda Płoszaj.

– Przygotowaliśmy się do rozpoczęcia roku szkolnego na tyle na ile mogliśmy – mówił Adami Sinicki, dyrektor Zespołu szkół w Tułowicach. – Pomógł nam organ prowadzący a także instytucje zabezpieczające nas w sprzęt w postaci dozowników środków dezynfekcyjnych. Specyfika naszej szkoły wymusza działania wykraczające poza wskazania GIS-u, ponieważ mamy internat, stołówkę i pływalnię, do której mają dostęp także osoby z zewnątrz. Przed nami więc wielkie wyzwanie. Będziemy starać się spełnić wszystkie wymogi sanitarne, żeby szkoła funkcjonowała w miarę normalnie. Musimy przy tym pamiętać, że dzieci odzwyczaiły się od szkoły , bo nie były w niej pół roku. W tej nienormalnej sytuacji chcemy wprowadzić jak najwięcej normalności.

- Nasi dyrektorzy są po spotkaniach z kuratorem oświaty, mają wytyczne ministerialne i Głównego Inspektora Sanitarnego, które muszą uwzględnić w swoich regulaminach funkcjonowania w związku z Covid-19. Należy jednak pamiętać, że każda placówka ma swoją specyfikę. Łatwiej jest realizować wytyczne dotyczące zachowania dystansu w szkole branżowej w Ozimku,  której uczniowie trzy dni w tygodniu przebywają na praktykach poza placówką, inaczej w Zespole Szkół w Tułowicach, gdzie jest internat i basen, wykorzystywany również komercyjnie przez osoby z zewnątrz, jeszcze inaczej wygląda praca  na przykład w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ozimku, która ma siedzibę - rzecz jasna z osobnym wejściem - w budynku tamtejszego szpitala. Sytuacja jest dynamiczna i zasady funkcjonowania trzeba będzie dopasowywać do zmieniających się okoliczności. 

naradacovid1.jpegnaradcovid2.jpeg