×
×

Ordynator oddziału zakaźnego o szczepieniach przeciwko grypie

Szczepić się czy nie szczepić przeciwko grypie? Na to pytanie (między innymi na FB Szpitala Wojewódzkiego w Opolu) odpowiedziała Wiesława Błudzin, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych w tej placówce. - Jestem za tym, aby szczepić się na grypę! Sama też poddam się szczepieniom - zaznacza. 

To odpowiedź na pojawiające się obawy, że szczepienie na grypę może powodować większe ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Dr Wiesława Błudzin zdecydowanie zaprzecza takiej możliwości i zaleca szczepić się przeciwko grypie. Tak samo jak to czyni Główny Inspektor Sanitarny, który rekomenduje szczepienia przeciwko grypie szczególnie w czasie pandemii, gdyż "szczepienia te są uznaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy".

Dodatkowo w rekomendacji GiS zwraca się uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt: "osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii. Natomiast zakażenie wirusem grypy (a nie szczepienie) może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem.

Przypominamy, że Szpital Wojewódzki, otrzymał w czasie pandemii wsparcie w postaci specjalistycznego sprzętu diagnostycznego. Został kupiony z puli blisko 1,5 mln zł, która powiat przeznaczył na pomoc w walce z pandemią

Foto; FB Szpital Wojewódzki w Opolu 

szczepgrypa1.jpeg