×
×

700 tys zł na zdalne nauczanie! Kto otrzyma pomoc?

- Ogromnie się cieszymy, że ćwierć tysiąca nauczycieli z naszego powiatu za sprawą projektu Urzędu Marszałkowskiego otrzyma wsparcie niezbędne do e-nauczania - mówi Henryk Lakwa, starosta opolski. – Marszałkowie Andrzej Buła i Roman Kolek zaprosili do projektu dyrektorów szkół, starostów oraz radnych ze wszystkich powiatów Opolszczyzny. 

Zakup sprzętu możliwy jest dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej.  - Z projektu skorzystały cztery prowadzone przez nasz powiat zespoły szkół: w Ozimku, Tułowicach, Niemodlinie i Prószkowie, a także Liceum w Dobrzeniu Wielkim i Szkoła Zawodowa w Dobrzeniu Wielkim, dla których organem prowadzącym jest gmina  - wymienia Leonarda Płoszaj, wicestarosta opolski. .

Jak informuje Urząd Marszałkowski projekt wsparcia zdalnego nauczania jest jedynym w Polsce na taką skalę, gdyż zarówno nauczyciele liceów publicznych, jak i prywatnych z województwa opolskiego otrzymają od urzędu marszałkowskiego laptopy wraz z oprogramowaniem.

Do tego zostaną zorganizowane szkolenia w zakresie zdalnego nauczania. Do projektu zostaną włączeni również uczniowie, którzy będą mogli korzystać z przygotowanych przez nauczycieli e-zajęć. Każda szkoła otrzyma kamery i niezbędny sprzęt do przygotowania wirtualnych lekcji. Projekt wart 8,1 mln złotych jest jedynym w Polsce, a możliwy jest do zrealizowania z funduszy unijnych w ramach przeciwdziałania COVID 19. Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że jest to odpowiedź na sytuację szkół w związku e-nauczaniem w warunkach pandemii, jak i uczynienie jak i wpisanie się w oczekiwania UE w tym względzie.

Obecnie w województwie opolskim realizowany jest również projekt dla szkół zawodowych, który umożliwi podobną pomoc dla nauczycieli tego typu szkół.

Artur Nowak z Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu, który będzie się zajmował integracją systemów informował, że projekt, z którego skorzystają szkoły prowadzone przez nasz powiat to „nie tylko laptopy, ale również stworzenie sieci, która pozwoli jeszcze skuteczniej wdrożyć opolską e-szkołę. Konsultanci będą prowadzić szkolenia z zakresu systemów informatycznych”.

Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO Monika Jurek podkreślała, że projekt został przygotowany i zrealizowany bardzo szybko. Wsparcie otrzymają wszystkie licea, oprócz laptopów szkołom przekazane zostaną interaktywne monitory z systemem dwukierunkowej komunikacji, wizualizery, kamery internetowe ze statywami, zestawy słuchawkowo-mikrofonowe. Powołani będą również e-Liderzy, którzy będą służyć wsparciem innym nauczycielom.

edukacjazdalna.jpeg