×
×

Wicestarosta na konferencji z Marszałkiem Senatu

senat2.jpegsenat1.jpegsenat4.jpegsenat3.jpeg

Wicestarosta Leonarda Płoszaj uczestniczyła dzisiaj w konferencji z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego z udziałem Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i przedstawicieli samorządów wszystkich szczebli z całego województwa. Konferencja odbyła się w Pałacu Pawłowice, a jej gospodarzem byli senatorowie Danuta Jazłowiecka i Beniamin Godyla. Poruszono ważne kwestie związane z wyzwaniami stojącymi przed samorządem, mówiono między innymi o finansowaniu lokalnych inwestycji, służbie zdrowia, ośwacie, jak również o relacjach na linii rząd - samorządy. 

W podsumowaniu konferencji na stronie Senatu RP czytamy:
"Samorządność jest jedną z najlepszych rzeczy, która udała się nam w ponad 30-letniej historii wolnej Polski – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki na spotkaniu z samorządowcami w Pawłowicach w woj. opolskim. Marszałek zapewnił, że samorządy mają w Senacie X kadencji sojusznika i sprzymierzeńca, a drzwi Izby Wyższej są dla samorządowców zawsze otwarte.

W swoim wystąpieniu Marszałek podkreślił, że samorządy udowodniły, iż w sprawach lokalnych lepiej decydować na dole, niż poprzez centralne planowanie w Warszawie. „Państwa praca nie jest lekka, wymaga twardych dyskusji, ciężkich bojów, jest często niewdzięczna. Ale za to, co robicie na rzecz swoich lokalnych społeczności należy się Państwu szacunek, cześć i chwała” – powiedział.

Prof. Tomasz Grodzki zapewnił, że Senat stara się realizować postulaty samorządowców, przygotowując inicjatywy ustawodawcze, dotyczące np. poziomu zadłużenia. Przypomniał, że Senat ma w obecnej kadencji wyjątkowo silną reprezentację samorządowców, wśród których znajdują się między innymi byli prezydenci miast – senatorowie Zygmunt Frankiewicz, Janusz Gromek czy Wadim Tyszkiewicz, czy byli radni – prof. Grodzki przypomniał, że on sam był przez 12 lat radnym miasta Szczecina. W ocenie Marszałka Senatu samorządy mają obecnie trudny czas, który można wytłumaczyć polityką, ale nie da się go wytłumaczyć z punktu widzenia interesu Rzeczypospolitej. „To jest jedno z naszych zadań, aby odwrócić ten trend, władza centralna nie jest od tego, by decydować o wszystkim” - zaznaczył Marszałek Senatu."