×
×

Nasz cyfrowy projekt na finiszu! Skorzysta cała Opolszczyzna!

Pandemia pokazała jak ważny jest szeroki dostęp do e-usług, a rząd odmrażając urzędy stwierdza, że trzeba w przyszłości kłaść większy nacisk na e-usługi i dynamiczniej je rozwijać. Tymczasem nasz powiat już to robi!  Kierujemy bowiem projektem, dzięki któremu to, o czym rząd teraz mówi, jest wdrażane we wszystkich Starostwach w województwie i w Urzędzie Marszałkowskim! - mówi starosta Henryk Lakwa.

Powiat podpisał już rok temu umowę na zakup sprzętu, licencji na oprogramowanie, a także na prace wdrożeniowe związane z realizacją projektu, którego wartość wynosi blisko 8 mln zł.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z samorządem województwa opolskiego i wszystkimi powiatami Opolszczyzny.

Firma Comarch wyposaży we wspomniany sprzęt i oprogramowanie wszystkie starostwa oraz Urząd Marszałkowski.

- A nowy sprzęt i prace wdrożeniowe spowodują, że każdy, kto potrzebuje danych przestrzennych, od zwykłego Kowalskiego, przez firmy, instytucje, inwestorów, geodetów, projektantów, po komorników czy służby ratownicze, będzie mógł bez wychodzenia z domu dotrzeć do najświeższych, non stop aktualizowanych danych, może je wygenerować, a nawet zapłacić. I wszystko on-line! - tłumaczy starosta.

Projekt integruje różne szczeble administracji, odpowiedzialne za tworzenie baz danych, więc o danej działce będzie się można dowiedzieć niemal wszystkiego, nawet o stopniu nasłonecznienia, poziomie hałasu, zagrożeniu powodziami, czy - którędy wiedzie najkrótsza droga do nowo wybudowanego domu mieszkalnego, co jest ważne dla np. karetki pogotowia. To oczywiście tylko jeden przykład zastosowania szybkiego dostępu do zintegrowanych danych.  

Pandemia utrudniła nieco realizację projektu. Ale na ukończeniu są już najważniejsze działania, o których będziemy na bieżąco informować.

W ponad trzech czwartych projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. 

Na zdjęciu: Podpisanie umowy z Comarchem. 

projekt.jpeg