×
×

Ważna informacja nt. testów dla pracowników DPS

Powiat opolski zlecił przeprowadzenie testów na obecność koronawirusa dla pracowników kolejnej zmiany w DPS w Prószkowie na własny koszt. Pomożemy też w tym względzie jeszcze jednej placówce.

Badania wykona na zlecenie samorządu prywatna firma. Koszty pokryjemy z budżetu powiatu, z puli na walkę z pandemią.

Wprawdzie otrzymaliśmy wczoraj propozycję wykonania testów przez służby Wojewody, za którą bardzo dziękujemy. Ale przyszła ona w momencie, gdy umowa z prywatnym laboratorium była już podpisana, po drugie mamy tu większą gwarancję, że testy będą wykonane nie tylko w terminie, ale przede wszystkim szybciej.

Co oznacza, że pracownicy kolejnej zmiany nie będą musieli czekać w internacie kilka dni, tylko wchodząc rano wyniki mogą mieć tego samego dnia, lub szacując ostrożnie - do 24 godzin.

Nie chcemy ryzykować poślizgu z otrzymaniem wyników badań, takiego jaki miał miejsce przy poprzedniej zmianie zespołów, kiedy pierwsza zmiana po dwóch tygodniach opuszczała placówkę, a druga nie miała jeszcze wyników.

By poświęcenie pracowników, którzy w trosce o życie i zdrowie podopiecznych, zamykają z nimi na 14 dni w placówce miało sens, wyniki testów muszą być znane przed kolejnym dyżurem.

Żeby mieć tę pewność, biorąc pod uwagę, że sanepidowskie laboratoria są przeciążone, postanowiliśmy zlecić badania komercyjnemu laboratorium (robią to już inne samorządy w Polsce).

Sfinansujemy też badania dla DPS w Dobrzeniu Wielkim (prowadzonym przez siostry zakonne) , gdzie opiekunowie również pracują na zmiany.

Jeśli chodzi o pracowników DPS w Prószkowie, osoby z kolejnej zmiany pojawią się w poniedziałek w internacie Pomologii. Tam po pobraniu wymazów będą czekać na wynik.

Jednocześnie dziękuję Dyrekcji i Pracownikom DPS w Prószkowie, za dotychczasowe poświęcenie dla bezpieczeństwa swoich podopiecznych i zgodę na dalszą pracę w tym systemie.

Natomiast z propozycji Wojewody, jeśli będziemy mieli pewność, że wyniki będą w terminie, jesteśmy gotowi skorzystać przy kolejnych zmianach zespołów pracowników.

Henryk Lakwa, starosta opolski