×
×

Uwaga! Kolejne obostrzenia

Od 1 kwietnia wprowadzone zostają nowe obostrzenia w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce szczegółowe informacje tutaj: 

https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki?fbclid=IwAR1tFxsKPZqXgsyV5RD48K4sSkk_ajLx10rjZvar3B1aquJKkNamPec5TsI)

Zgodnie z zapowiedzią premiera do odwołania zamknięte zostają parki, bulwary, czy plaże.

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą musieli robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Jednocześnie w weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Zamknięte zostają hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego). Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Automatyczną kwarantanną objęci zostaną wszyscy bliscy (mieszkający w jednym domu) osób będących w kwarantannie w związku z powrotem do kraju.

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. podczas wizyt domowych.

Wprowadzony zostaje też obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),

a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Osoby niepełnoletnie (do 18 roku życia) mogą przebywać poza domem tylko pod opieką osoby pełnoletniej - rodzica.

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.