×
×

1,2 mln zł na aparaturę medyczną i środki ochronne

Wczoraj wieczorem radni powiatu opolskiego podjęli uchwały, dzięki którym wyasygnowaliśmy z budżetu ponad 1,2 mln zł na zakup środków ochronnych i aparatury medycznej do walki z koronawirusem.

 

Pula na walkę z koronawirusem zostanie rozdysponowana dwojako:

 

650 tys. zł przeznaczamy na zakup aparatury medycznej. Z tej puli za 295 tys. zł zostanie kupiony dla Szpitala Wojewódzkiego w Opolu aparat USG do monitorowania stanu pacjentów z COVID-19 oraz – za 144 tys. zł - 8 sztuk urządzeń do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej również dla pacjentów z COVID-19. Reszta z tej puli również zostanie zadysponowana na sprzęt medyczny według zgłaszanego nam zapotrzebowania.

 

600 tys. zł to pula na wydatki bieżące związane z walką z koronawirusem, czyli między innymi na najpotrzebniejsze środki ochronne - od maseczek, przez przyłbice, gogle, rękawiczki, po płyny dezynfekcyjne czy kombinezony dla placówek medycznych i służb, którego się do nas zwracają. Dziś był to m.in. szpital w Kup i Straż Graniczna.

 

Część tych artykułów kupiliśmy wcześniej, za 30 tys zł, z rezerwy na sytuacje kryzysowe. Były to między innymi: 100 tys. sztuk rękawiczek, 250 sztuk gogli ochronnych, 60 l płynu dezynfekcyjnego – dla szpitala w Ozimku, pogotowia, policji, Sanepidu, wcześniej też kilkanaście kombinezonów dla policjantów.

 

W ramach cięć w budżecie na walkę z koronawirusem zrezygnowaliśmy między innymi z: wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez powiat: Magnolii Powiatu Opolskiego, dożynek, obcięliśmy wydatki na promocję, wstrzymaliśmy dotacje dla stowarzyszeń w ramach tzw. pożytku publicznego, dla spółek wodnych.

 

Sesja odbyła się we wtorek wieczorem 24 marca, wcześniej niż planowano, przede wszystkim po to, by przed obowiązywaniem od północy nowych zaostrzeń zdążyć podjąć uchwały umożliwiające wygenerowanie z budżetu pieniędzy na walkę z pandemią. Sesja odbyła się w sali gimnastycznej w Tułowicach, by możliwe było zachowania zalecanych odległości, z zachowaniem wszelkich zaleceń i zasad.

sesja1.jpeg sesja2.jpeg