×
×

Wydział Komunikacji: ważna informacja dla kierowców

jas.jpeg

Od 200 do nawet 1000 złotych kary możemy zapłacić za zaniechanie rejestracji - w terminie do 30 dni - sprowadzonego samochodu z kraju Unii Europejskiej, bądź gdy samochód sprzedamy, czy nabędziemy. Przepisy wejdą w życie od nowego roku. Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Opolu, przypomina, by właściciele pojazdów nie zwlekali z załatwieniem formalności i postarali się uregulować sprawy związane z rejestracją przed wejściem nowego przepisu w życie.

- Przepis o konieczności rejestracji w określonym terminie cały czas istniał, ale nie było żadnych sankcji. Teraz to się zmieni. Dlatego będziemy musieli zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza na termin sprowadzenia samochodu - mówi Wiesława Jaseniuk, naczelnik Wydziału Komunikacji w starostwie opolskim.
- Ważna jest kwestia wniosku właściciela o dacie sprowadzenia tego pojazdu. Żeby nie mieć wątpliwości co do tego, w jakim terminie pojazd został sprowadzony do Polski. Dotyczy to też podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami. Prawdopodobnie będą one musiały tę datę podać do dokumentów własności pojazdów.

Za zgłoszenie nabycia, czy zbycia pojazdu nic nie zapłacimy. Natomiast ponad 250 złotych musimy uiścić w przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego zza granicy.

- W tym wypadku trzeba przedłożyć kilka dokumentów - zaznacza Wiesława Jaseniuk. - Dokument generalnie potwierdzający rejestrację pojazdu, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dokument potwierdzający zapłacenie akcyzy oraz podstawowy dokument, czyli potwierdzający prawo własności. Dochodzi jeszcze kwestia badania technicznego. Starsze pojazdy podlegają kontrolnemu badaniu na naszej stacji kontroli pojazdów.

Czasami wymagane są również tłumaczenia dokumentów. Wysokość kary będzie uzależniona od wartości pojazdu, a także od zakresu niedopełnienia obowiązku zgłoszenia.

Dlatego jeszcze przed wejściem w życie przepisów przypominamy i przypominaliśmy wcześniej, również za pośrednictwem mediów, by jak najszybciej uporali się z formalnościami.