WAŻNA INFORMACJA: Pilne! Od dnia 16 marca 2020 r. do odwołania Starostwo Powiatowe w Opolu będzie NIECZYNNE dla interesantów Zasady pracy Starostwa i jednostek podległych od 16.03.2020 r.***KORONAWIRUS - ZBIORCZA INFORMACJA, AKTUALIZOWANA***Koronawirus - ważne telefony***Dotacje na wymianę kotłów c.o. 2020***Nowy Regulamin przyznawania Patronatu Starosty Opolskiego od dn. 01.03.2020 r. - Patronaty Starosty Opolskiego***Komunikat w związku z wystąpieniem u ptactwa na terenie kraju ognisk grypy ptaków A/H5N8/***Rzecznik Konsumentów
 

×
×

Startujemy z opieką stomatologiczną dla uczniów!

fotogabinet.jpeg

Powiat opolski, jako jeden z pierwszych w województwie, jest już przygotowany do zapewnienia stomatologicznej opieki profilaktycznej dla uczniów prowadzonych przez nas szkół.

- Z tego co nam wiadomo, w wielu miejscach w Polsce, ale też w regionie, są z tym duże problemy. Brakuje bowiem stomatologów. Tym bardziej cieszę się, że udało nam się to tak szybko zorganizować – mówi starosta opolski Henryk Lakwa. - Wcześniej podpisaliśmy, wraz z wicestarostą Leonardą Płoszaj stosowne umowy z lekarzami (m.in. z z dr Renatą Chrząstowską - Piróg - na zdjęciu)

Przypomnijmy, że wprowadzona trzy miesiące temu ustawa nałożyła na samorządy odpowiedzialność za opiekę stomatologiczną dla uczniów z podległych im szkół. Jednocześnie pozwoliła rozwiązać tę kwestię na trzy sposoby. Można zorganizować gabinet w szkole, zawrzeć porozumienie z pobliską praktyką lub nawiązać współpracę z dentobusem.

- Jako powiat skorzystaliśmy z dwóch ostatnich sposobów. Stomatologiczną opiekę profilaktyczną nad uczniami z naszych Zespołów Szkół w Prószkowie i Ozimku powierzyliśmy stomatologom prowadzącym prywatne praktyki, uczniów z Zespołów Szkół w Tułowicach i Niemodlinie będzie odwiedzał dentobus ze stomatologiem – mówi .

Jak informuje " Dziennik Gazeta Prawna" porozumienia ze stomatologami są racjonalnym i nie wymagającym dodatkowych nakładów rozwiązaniem. Problem w tym, że ci do współpracy się nie garną, tym bardziej, że jest dodatkowy warunek – gabinet musi mieć kontrakt z NFZ na leczenie dzieci i młodzieży, a takich placówek jest w całej Polsce – jak podaje DGP - zaledwie 7 tysięcy.

Choć nowe prawo weszło w życie 12 września, wiele szkół nadal szuka chętnych. – Tym bardziej cieszymy się, że nasz powiat uporał się z tą kwestią jako jeden z pierwszych w województwie – zaznacza starosta.