×
×

Pierwszaki opanowały Zamek!

zsniemodlin1.jpeg

"Nie każdy wie, że gmach naszego zamczyska mieścił w sobie nie tylko siedzibę możnowładców, ale także… szkołę. Tak, w latach 1945 – 1971 działało tu Koedukacyjne Gimnazjum Państwowe w Niemodlinie! - czytamy na stronie internetowej Zamku.

Pierwsza powojenna szkoła w Niemodlinie została uruchomiona 22 czerwca 1945 roku. Otwarto wówczas „podstawówkę” w gmachu dzisiejszej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 (wcześniej była to siedziba szkoły katolickiej). Obecne Liceum Ogólnokształcące w Niemodlinie, które nas interesuje najbardziej, powstało początkowo jako Koedukacyjne Gimnazjum Państwowe. Gimnazjum funkcjonowało wówczas inaczej niż obecnie i stanowiło odpowiednik LO, gdzie naukę finalizowano egzaminem dojrzałości.

Kiedy dokładnie otwarto szkołę… nie wiadomo. Prawdopodobnie miało to jednak miejsce w lecie 1945 (...). Pamiętna jest data 14 lutego 1946 roku, kiedy to Zarząd Miejski przekazał gimnazjum zamek. Dzierżawa miała obejmować okres 10 lat, jednak placówka mieściła się w zamkowych murach aż do początku lat 70-tych.

Oficjalne rozpoczęcie działalności edukacyjnej nastąpiło 20 lutego. Odprawiono specjalne nabożeństwo w zamkowej kaplicy, powitano uczniów (aż 90 osób) oraz kadrę (8 pedagogów). Rok później, decyzją Ministerstwa Oświaty, placówce nadano imię Bolesława Chrobrego, a rozwój placówki sprawił, że niebawem wnioskowano o utworzenie w Niemodlinie średniej szkoły zawodowej Pierwsze matury zdano na zamku w 1949 roku. Dwunastu adeptów gimnazjum otrzymało świadectwa dojrzałości.

W murach niemodlińskiego zamku szkoła mieściła się do roku 1972, kiedy to przeniosła się do nowej siedziby (przy obecnej ul. Opolskiej), lepiej dostosowanej do jej rosnących potrzeb, zarówno edukacyjnych, jak i infrastrukturalnych (...). Obecnie funkcjonuje jako Zespół Szkół im. Bolesława Chrobrego.

Pierwszoklasistom życzymy powiedzenia. A oto link do fotogalerii: 

https://zsniemodlin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1132:dzien-pierwszaka-na-zamku-w-niemodlinie-fotorelacja&catid=86&Itemid=101

M.K.