×
×

Defibrylatory w Twoim zasięgu

Nie tak dawno media informowały o akcji reanimacyjnej podczas egzaminu na prawo jazdy. Wszystko skończyło się dobrze, dzięki szybkiej reakcji świadków i zastosowaniu defibrylatora AED. To okazja, by przypomnieć, że - jeśli chodzi o obiekty powiatowe, jedno z takich urządzeń znajduje się między innymi w naszym Starostwie, przy ul. 1 Maja 29. Powszechnie dostępne są darmowe aplikacje na telefon, które pokazują lokalizację najbliższego urządzenia.

Dobrze by każdy z nas ściągnął sobie taką aplikację, bo  dzięki niej można w razie potrzeby szybko dotrzeć do urządzenia i uratować komuś życie, nie mając nawet jakiegoś specjalnego przeszkolenia, bo obsługa defibrylatora jest bardzo intuicyjna. W Opolu, wraz z defibrylatorami dostępnymi w Starostwie i w budynku Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej jest 11 takich urządzeń. - Nie tak dawno powiat wyposażył w nie również pięć szkół ponadgimnazjalnych w ramach „Programu polityki zdrowotnej z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla uczniów publicznych szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu opolskiego – przypomina starosta Henryk Lakwa.

Urządzenie znajdują się w prowadzonych przez powiat Zespołach Szkół: w Tułowicach (ul. Zamkowa 1 ), w Ozimku (ul. Częstochowska 24), w Niemodlinie (ul. Opolska 34) i w Prószkowie (ul. Pomologia 11) oraz w prowadzonym przez samorząd gminny Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim. To trzeci defibrylator w tej miejscowości. Pierwszy zewnętrzny defibrylator znalazł się przed Urzędem Gminy, drugi w sąsiedztwie parafialnego kościoła św. Katarzyny.

Pamiętajmy, że użycie defibrylatora AED zwiększa szanse na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia z 2 do 75 procent. Urządzenie jest proste w obsłudze. Po włączeniu samo analizuje sytuację i wydaje polecenia osobie ratującej. Wystarczy choremu przykleić, we wskazanych przez AED miejscach, elektrody.

Jeśli w pobliżu miejsca, gdzie musimy udzielić pomocy nie ma defibrylatora, przypominamy, że klasyczna resuscytacja to 30 uciśnięć klatki piersiowej na dwa podane wdechy. Przy czym najnowsze zalecenia ekspertów mówią o samym masażu. Chorego należy ułożyć na plecach, odsłonić mu klatkę piersiową i przystąpić do działania.

O programie:

Pięć szkół ponadgimnazjalnych w powiecie opolskim zostało wyposażonych w defibrylatory i blisko 1000 osób przeszkolonych z pierwszej pomocy w ramach programu zdrowotnego finansowego przez samorząd powiatowy. Do tego każda z tych szkół otrzymała apteczki pierwszej pomocy i po dwa fantomy do nauki resuscytacji. Szkolenie z pierwszej pomocy było adresowane do kolejnych roczników drugoklasistów, dyrektorów, nauczycieli oraz pracowników administracyjnych i obsługowych ze szkół objętych programem. Oprócz tego do zakupu defibrylatorów dołączone było, można by rzec w pakiecie, szkolenie z obsługi tego urządzenia, które jest i tak bardzo prosta i intuicyjna.

____________________________

Najważniejsze to pozbyć się obaw przed użyciem tego urządzenia, gdy zajdzie taka potrzeba. To będzie pierwszy krok do uratowania komuś życia.

M.K.

DSCN2062.jpeg defibrylator.jpeg