×
×

Za nami obchody 100-lecia utworzenia Policji Państwowej

policja14.jpegpolicja15.jpegpolicjaaa.jpegpolicja12.jpegpolicja1.jpegpolicja2.jpegpolicja3.jpegpolicja4.jpegpolicja5.jpegpolicja7.jpegpolicja8.jpegpolicja9.jpeg

W  uroczystej oprawie przebiegał jubileusz 100-lecia powstania tej Policji Państwowej. Życzenia dla Policjantek, Policjantów i Pracowników cywilnych Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Policji w Opolu od Zarządu Powiatu Opolskiego zostały przekazane na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji, nadinsp. Jarosława Kalety oraz Komendanta Miejskiego Policji - podinsp. Rafała Drozdowskiego. Raz jeszcze składamy ogromne gratulacje wszystkim wyróżnionym i awansowanym tego dnia Funkcjonariuszkom i Funkcjonariuszom, podtrzymując z całą mocą słowa skierowane do nich również 24 lipca z okazji Święta Policji.

"Główne uroczystości związane ze Świętem Policji na Opolszczyźnie w tym roku odbyły się w stolicy naszego województwa. Zasłużeni policjanci otrzymali odznaczenia, wyróżnienia oraz listy gratulacyjne. Były też mianowania na kolejne stopnie służbowe. Gospodarzem uroczystości był Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta oraz Komendant Miejski Policji w Opolu podinsp. Rafał Drozdowski. Na uroczystości przyjechał także Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Tegoroczne obchody były wyjątkowe, bowiem świętujemy w tym roku 100. rocznice powołania Policji Państwowej - czytamy na stronie http://www.opolska.policja.gov.pl/,  na której można przeczytać relację z obchodów połączoną z bogatą fotogalerią. 

"Rozpoczęły się one o godzinie 10:30 mszą świętą w Kościele Franciszkanów p.w. Świętej Trójcy i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po jej zakończeniu, ulicami miasta przemaszerowała kompania honorowa oraz poczty sztandarowe Policji i innych służb mundurowych. Następnie na Placu Kopernika w Opolu odbyły się główne uroczystości (...) . Tegoroczne obchody dodatkowo związane są z 100. rocznicą powołania Policji Państwowej. 

W obchodach uczestniczyli: Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, parlamentarzyści ziemi opolskiej, Wicewojewoda Opolski, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, duchowieństwa, przedstawiciele instytucji, firm, organizacji społecznych oraz mieszkańcy Opolszczyzny.

Po oficjalnej części " (...) na uczestników święta czekało wiele atrakcji. Na pl. Wolności odbył się festyn, gdzie opolscy policjanci przygotowali liczne niespodzianki dla najmłodszych, ale nie tylko. W policyjnym miasteczku każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Było m.in. ,,koło fortuny" z pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa czy pokaz policyjnego wyposażenia, które używane jest na co dzień podczas służby. Nie zabrakło również stoiska z laboratorium kryminalistycznego, gdzie można było zobaczyć z bliska sprzęt do zabezpieczania śladów, a nawet pobrać odciski swoich linii papilarnych.

Można było również porozmawiać z pasjonatami w mundurach o ich zainteresowaniach poza służbą, m.in. z kompozytorem muzyki filmowej, pasowanym rycerzem, modelarzem odwzorowującym policyjne radiowozy z całego świata, pisarzem, którego książkę jeden z portali wytypował jako najlepszą na tegoroczne lato, oraz z Policusiem  – maskotkę opolskiej komendy, którą najlepiej znają najmłodsi. 

Całość uroczystości uświetnił koncert w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej w wykonaniu solistów i Big Bandu Uniwersytetu Opolskiego, którym dyrygował Rolanda Mendel. 

Funkcjonariusze  opolskiego garnizonu otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe, były też mianowania na kolejne stopnie służbowe. W całym województwie opolskim awanse - we wszystkich korpusach – otrzymało 782 funkcjonariuszy.W trakcie uroczystości, akty mianowania otrzymali wytypowani policjanci garnizonu opolskiego. W tym roku, w całym garnizonie opolskim, odznaczonych i wyróżnionych zostało łącznie 72 osoby. Wyróżnieni zostali także zwycięzcy konkursu na najpopularniejszego dzielnicowego Opolszczyzny".

Oprac. M.K. (na podstawie: www.opolska.policja.gov.pl)