WAŻNA INFORMACJA: Pilne! Od dnia 16 marca 2020 r. do odwołania Starostwo Powiatowe w Opolu będzie NIECZYNNE dla interesantów Zasady pracy Starostwa i jednostek podległych od 16.03.2020 r.***KORONAWIRUS - ZBIORCZA INFORMACJA, AKTUALIZOWANA***Koronawirus - ważne telefony***Nowy Regulamin przyznawania Patronatu Starosty Opolskiego od dn. 01.03.2020 r. - Patronaty Starosty Opolskiego***Komunikat w związku z wystąpieniem u ptactwa na terenie kraju ognisk grypy ptaków A/H5N8/***Rzecznik Konsumentów
 

×
×

Następna ścieżka pieszo - rowerowa gotowa!

Następna ścieżka rowerowa, wykonana w ramach unijnego  projektu, którego liderem jest powiat opolski, jest już po odbiorze technicznym. Chodzi o prawie 4-kilometrowy odcinek od Kosorowic do końca miejscowości Miedziana w gminie Tarnów Opolski.  Ale to nie wszystko, droga na tym odcinku została poszerzona i przebudowana. Powstały również parkingi Bike&Ride - dla rowerów oraz Park&Ride - dla samochodów. Inwestycja kosztowała ponad  3,7 mln zł. Unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego pokryło 84 procent tej kwoty.

Jak powiedział w rozmowie z dziennikarzami wójt Tarnowa Opolskiego Krzysztof Mutz, inwestycja rozwiązała dwie kwestie: poprawiła płynność komunikacji samochodowej przez gminę i poprawiła bezpieczeństwo, tym bardziej, że bardzo duża grupa dzieci i młodzieży pokonuje tę trasę w drodze do i ze szkoły. A trzeba pamiętać, że gmina Tarnów Opolski ma do czynienia z dużym ruchem ciężarowym ze względu na dojazd do Zakładów Wapienniczych Lhoist.

Jak już wspomnieliśmy Inwestycja jest po odbiorze technicznym, w którym wzięli udział ze strony lidera projektu Krzysztofa Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego oraz dyrekcja Zarządu Dróg Powiatowych w Opolu.

Podsumowując, łącznie z wcześniej wybudowanym odcinkiem między Urzędem Gminy w Tarnowie a OSP w Kosorowicach mieszkańcy mają teraz do dyspozycji 6-7 kilometrów  bezpiecznej ścieżki rowerowej.

Przypomnijmy, że w tym roku w ramach tego samego projektu, podobne inwestycje jak w Tarnowie zostały zrealizowane na terenie gmin Chrząstowice  i Komprachcice.  Koszt wszystkich zadań który były, są lub będą jeszcze realizowane w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej to kwota ok. 50 mln zł, z czego blisko 40 mln zł to wysokość unijnego dofinansowania.

- Celem tego przedsięwzięcia stworzenie mieszkańcom warunków do częstszej rezygnacji z jazdy własnym samochodem na rzecz transportu publicznego. To zaś powinno przełożyć się na zmniejszenie emisji spalin. Dlatego m.in. zaplanowane w projekcie parkingi dla rowerów są zlokalizowane przy przystankach autobusowych, a dla samochodów – przy dworcach kolejowych - mówi starosta opolski Henryk Lakwa.- Cieszę się, że jako powiat możemy być spoiwem projektu, który wpisuje się w obecną antysmogową batalię.