×
×

Nasz projekt na łamach i na antenie, czyli...

euslugimedia.jpeg

Mamy tu na myśli informacje na temat partnerskiego, koordynowanego przez nasz powiat projektu, który ułatwi dostęp do danych przestrzennych mieszkańcom całej Opolszczyzny. Podjęły go niemal wszystkie lokalne i regionalne gazety, portale i rozgłośnie. 

Oto linki do informacji o projekcie i umowie z firmą Comarch na zakup sprzętu licencji na oprogramowanie i wykonanie prac wdrożeniowych związanych z realizacją projektu "E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych dla województwa opolskiego",  a także ułatwieniach ze sobą niesie dla mieszkańców całego regionu: 

Opowiecie.info:

Cyfrowa rewolucja już wkrótce obejmie nasz region. Powiat opolski jest liderem projektu realizowanego w partnerstwie z samorządem województwa opolskiego i wszystkimi powiatami w naszym regionie. W ramach podpisanej umowy pomiędzy powiatem a firmą Comarch za rok powstanie portal e-usług województwa opolskiego pod nazwą Centrum Usług Wspólnych (CUW). Urzędnicy planują liczne ułatwienia w dostępie do danych przestrzennych, z których korzystają mieszkańcy, inwestorzy, służby ratownicze i inni. Chodzi o dane potrzebne np. w trakcie kupna domu, czy działki, zarówno przez osobę prywatną czy firmę.

Pracownicy firm szukających dogodnej lokalizacji, czy to pod fabrykę czy pod zakład, nie będą musieli wychodzić z biura. Wszystko będzie można sprawdzić przez Internet, w tym potrzebne dokumenty płacąca za nie. To duży krok do przodu – mówi Henryk Lakwa, starosta opolski.

- Dzięki platformie dostęp do danych będzie ułatwiony również dla m.in. geodetów, rzeczoznawców, komorników oraz projektantów. - Sprawdzenie danych przestrzennych stanie się szybkie i łatwe. Mowa o danych związanych z budynkami, uzbrojeniem terenu – mówi Edyta Wenzel-Borkowska, naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego w Opolu i kierownik projektu.  Gdy na przykład ktoś chce kupić działkę, musi się zorientować czy jej lokalizacja jest właściwa, czy nie jest położona w obszarze zalewowym. Siłą tego projektu jest to, że dane będziemy integrować z różnych rejestrów publicznych, gdzie są prowadzone dane przestrzenne, np. z Państwowego Instytutu Geologicznego czy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Na zmianach skorzystają w znacznym stopniu straż, policja i inne służby ratownicze. - Te dane pomogą bowiem lokalizować zdarzenia i analizować je w zestawieniu z danymi terenowymi, m.in. gdzie są wypadki czy ograniczenia przestrzeni – podkreśla Edyta Wenzel-Borkowska.

Zachęcamy również do obejrzenia zamieszczonego na portalu Opowiecie.info filmu:

https://opowiecie.info/cyfrowa-rewolucja-geodezji-kartografii-8-milionow-zlotych-wideo/

Radio Opole:

Rewolucja w geodezji na Opolszczyźnie. Rozpoczęto realizację projektu „E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych województwa opolskiego”. Wszystkie dane w jednym miejscu, z dostępem przez internet i bezpłatnie. Opolszczyzna wprowadzi elektroniczną bazę zasobów geodezyjnych i kartograficznych. Oznacza to, że nie wychodząc z domu, będziemy mogli sprawdzić wszystkie dane związane z nieruchomościami”. A co o naszym projekcie powiedział wiceprezes „Comarchu”, potentata na rynku usług informatycznych?

http://radio.opole.pl/100,284867,rewolucja-w-geodezji-na-opolszczyznie-rozpoczeto

Nowa Trybuna Opolska:

Informatyczna rewolucja w opolskiej geodezji i kartografii. Comarch przygotuje system danych dla całego regionu. Nowoczesny system informatyczny umożliwiający wgląd do danych geodezyjnych i kartograficznych całego województwa - to rozwiązanie, które w ciągu roku będzie dostępne na każdym, nawet domowym komputerze. Umowę z firmą Comarch, która opracuje platformę, podpisano w Starostwie Powiatowym w Opolu, które koordynuje wdrożenie nowego rozwiązania na Opolszczyźnie. System o wartości 6,2 mln złotych umożliwi łatwy dostęp między innymi do planów zagospodarowania przestrzennego wszystkich powiatów, a także wgląd do danych dotyczących prawa własności, uzbrojenia terenu czy też nasłonecznienia i poziomu hałasu. Polecamy cały tekst:

https://nto.pl/informatyczna-rewolucja-w-opolskiej-geodezji-i-kartografii-comarch-przygotuje-system-danych-dla-calego-regionu/ar/c3-14252947

Radio Park:

"Nasz region szykuje się na rewolucję w geodezji. Za rok dane mają być na wyciągnięcie ręki. Popisano umowę, która ma to umożliwić. A chodzi o projekt "E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych dla województwa opolskiego".To co jest tutaj wyróżnikiem, że jest to projekt realizowany w formule partnerstwa. - Robimy wdrożenie, które równolegle będzie obsługiwało wszystkie powiaty województwa opolskiego - zauważa Paweł Prokop wiceprezes zarządu firmy Comarch. Powiat opolski został liderem przedsięwzięcia, wartego blisko 8 mln zł, z tego ponad 6 mln stanowi unijna dotacja”. Posłuchajcie:

https://radiopark.fm/nasz-region-szykuje-sie-na-rewolucje-w-geodezji,49,1567.html

Radio Doxa:

A na koniec naszpikowana ciekawostkami rozmowa o projekcie na antenie tej rozgłośni z Edytą z Wenzel – Borkowską, kierownikiem projektu:

http://doxa.fm/audycja/edyta-wenzel-borkowska/

Przypomnijmy: nowoczesne technologie do 2020 roku pojawią się we wszystkich starostwa w województwie oraz w Urzędzie Marszałkowskim. Dostęp do platformy e-usług będzie bezpłatny. Wartość projektu ogółem to: 7 997 976,48 zł –w tym środki z Unii Europejskiej wynoszą 6 318 401,42 zł, a z budżetu jednostek samorządu terytorialnego – 1 679 575,06 zł.

M.K.