WAŻNA INFORMACJA: Pilne! Od dnia 16 marca 2020 r. do odwołania Starostwo Powiatowe w Opolu będzie NIECZYNNE dla interesantów Zasady pracy Starostwa i jednostek podległych od 16.03.2020 r.***KORONAWIRUS - ZBIORCZA INFORMACJA, AKTUALIZOWANA***Koronawirus - ważne telefony***Dotacje na wymianę kotłów c.o. 2020***Nowy Regulamin przyznawania Patronatu Starosty Opolskiego od dn. 01.03.2020 r. - Patronaty Starosty Opolskiego***Komunikat w związku z wystąpieniem u ptactwa na terenie kraju ognisk grypy ptaków A/H5N8/***Rzecznik Konsumentów
 

×
×

W związku z ostrzeżeniem pogodowym

burza.jpeg

Bez względu na to w jakim stopniu zapowiedzi synoptyków się spełnią, warto zapoznać się nie tylko z treścią alertu RCB, ale także ze wskazówkami jak przygotować się i zachować w przypadku silnego wiatru, burz i gradu. „Uwaga! Dziś i w nocy (01/07) bardzo silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz – zostań w domu” - brzmi alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzeżenie dotyczy 10 województw, w tym całego opolskiego. 

W tych regionach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje wystąpienie silnych burz, miejscami z gradem, z opadami deszczu do 50 mm i porywami wiatru do 115 km/h. Tak silne porywy stanowią zagrożenie, dlatego, w takich przypadkach:

należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był zaparkowany pod drzewami;
zamknąć okna i drzwi;
pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe.

Należy pamiętać, że burza jest niebezpiecznym zjawiskiem dlatego należy:

unikać przebywania pod drzewami,
unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem;
pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów, jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie – chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należny się przygotować na przerwy w dostawie prądu.

O przypadkach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa należy informować straż pożarną dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998.

Oprac. M.K.