×
×

Rolnicy z powiatu opolskiego na podium!

odrnr1.jpegodrnr2.jpegodr3.jpeg

Katarzyna i Norbert Kilian z Popielowa zajęli wysokie II miejsce, w kategorii Rolnik indywidualny, na szczeblu wojewódzkim ważnego branżowego konkursu jakim niewątpliwie jest doroczna „Agroliga”. Powiat opolski ufundował nagrodę dla laureatów.

Podczas podsumowania konkursu, w miniony weekend, w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie poznaliśmy laureatów trzech pierwszych miejsc i wyróźnień w poszczególnych kategoriach. ODR jest organizatorem szczebla wojewódzkiego "Agroligi".

Nasi laureaci - Państwo Kilian z Popielowa, prowadzą gospodarstwo o powierzchni 95 ha, w tym ok. 16 ha użytków zielonych i ponad 30 ha dzierżawy. Specjalizują się w produkcji mleka krowiego. Skutecznie sięgają po unijne fundusze. Dotacje wykorzystali na zakup sporej partii sprzętu i maszyn do gospodarstwa, które posiada dwie obory wolnostanowiskowe o sporej powierzchni. Wprowadzają najnowsze rozwiązania i technologie do produkcji, do uprawy i do nawożenia, których bardziej szczegółowe przedstawienie wymagałoby użycia terminów niewiele mówiących laikowi. Z innych rozwiązań: odzyskują ciepło z procesu schładzania mleka i do uprawy, wykorzystują też odnawialne źródła energii, a konkretnie panele fotowoltaiczne do ogrzewania domu. Warto podkreślić, że pracują wspólnie z synami, którzy od dziecka pomagają rodzicom w gospodarstwie i teraz jako dorośli młodzi ludzie postanowili związać z nim swoją przyszłość. Córka wybrała branżę pokrewną: studiuje zootechnikę.

Na koniec nieco danych: w gospodarstwie uprawia się zboża ozime, kukurydzę na kiszonkę, trawy na gruntach ornych, stan średnioroczny bydła wynosi ok. 208 sztuk, w tym 92 o wydajności ponad 9500 litrów rocznie od sztuki.

Zgodnie z przyjętą praktyką kandydatów do szczebla wojewódzkiego „Agroligi” zgłaszają doradcy terenowi  z ODR w Łosiowie. Tak też było w przypadku gospodarstwa z Popielowa, które zgłosiła Krystyna Czech, która jako doradca działa na terenie powiatu opolskiego. Jak widać jej wybór był trafny i znalazł finał na podium. Dodajmy, że uroczystość wręczenia nagród odbyła się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezesa ARiMR, Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Prezesa KRUS.

M.K.