×
×

Defibrylatory dla szkół

defibrylator.jpeg

Pięć szkół ponadgimnazjalnych w powiecie opolskim zostanie docelowo wyposażonych w defibrylatory i blisko 1000 osób przeszkolonych z pierwszej pomocy w ramach programu zdrowotnego finansowego przez samorząd powiatowy.

Do tego każda z tych szkół otrzymała apteczki pierwszej pomocy i po dwa fantomy do nauki resuscytacji. Również w Starostwie Powiatowym w Opolu przy ul. 1 Maja  od kilku miesięcy jest dostępny defibrylator kupiony już poza programem.

- Jak wiemy defibrylatory zmieniają oblicze ratownictwa, bo dzięki nim każdy z nas, bez żadnego przeszkolenia może przeprowadzić resuscytację u osoby, której serce przestało bić - Wystarczy nakleić elektrody na klatce piersiowej osoby ratowanej, a następnie słuchać komend głosowych wydawanych przez urządzenie - mówi Halina Śmieja z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych opolskiego Starostwa, autorka programu zdrowotnego, który właśnie dobiega końca, a był realizowany przez trzy lata.

Szkolenia z pierwszej pomocy było adresowane do kolejnych roczników drugoklasistów, dyrektorów, nauczycieli oraz pracowników administracyjnych i obsługowych ze szkół objętych programem. –  Oprócz tego do zakupu defibrylatorów dołączone było, można by rzec w pakiecie, szkolenie z obsługi tego urządzenia, które jest i tak bardzo prosta i intuicyjna – mówi sekretarz powiatu opolskiego Marzena Kazin. – Najważniejsze to pozbyć się obaw przed użyciem tego urządzenia, gdy zajdzie taka potrzeba. To będzie pierwszy krok do uratowania komuś życia.

Defibrylatory kupione w ramach „Programu polityki zdrowotnej z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla uczniów publicznych szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu opolskiego” znajdują się w Zespołach Szkół: w Tułowicach (ul. Zamkowa1 ), w Ozimku (ul. Częstochowska 24), w Niemodlinie (ul. Opolska 34) i w Prószkowie (ul. Pomologia 11), prowadzonych przez powiat opolski. Ostatni defibrylator zostanie wkrótce przekazany do  objętego programem, a prowadzonego przez gminę Dobrzeń Wielki, tamtejszego Zespołu Szkół.

M.K.