×
×

Liderzy w partnerstwie

gwiazdyeuropy1.jpeg

Opolskie Gwiazdy Europy to tytuł, którym wyróżniono pięć powiatów w naszym regionie za aktywność we współpracy z zagranicznymi partnerami. Początek maja, kiedy świętujemy wejście Polski do Unii Europejskiej to dobra okazja by o tym powiedzieć. Tytuł ten został przyznany powiatowi opolskiemu przez Marszałka Województwa Opolskiego.

„Tysiące inicjatyw, projektów, spotkań, serdecznych uścisków rąk, ale przede wszystkim przyjaźnie, więzi międzyludzkie, wspomnienia i plany na przyszłość. Współpracują samorządy, organizacje pozarządowe, szkoły, uczelnie. Opolskie partnerstwa to „partnerstwa bez granic”. A wejście do Unii Europejskiej to nie tylko otwarte granice, ale również zmiana mentalności, obalanie stereotypów i wzajemne otwieranie się na partnerów. – mówiono o współpracy partnerskiej gmin, powiatów, instytucji czy stowarzyszeń, podczas gali wręczenia.

Powiat opolski realizuje wieloletnią współpracę partnerską z Powiatem Peine w Dolnej Saksonii. Ostatnia wizyta naszych samorządowców była poświęcona m.in. rozwiązaniom  z obszaru zarządzania kryzysowego, możliwym do zastosowania w rodzimych realiach, natomiast gospodarzy interesował nasz model opieki w domach dziennego pobytu.

Z kolei jednym z efektów współpracy z Powiatem Dolińskim w obwodzie Iwanofrankowskim na Ukrainie było umożliwienie tamtejszym nastolatkom nauki w prowadzonym przez nasz powiat Zespole Szkół  w Prószkowie. Ich obecność pomogła złagodzić skutki niżu demograficznego.

Partnerami Powiatu Opolskiego są również Powiaty: Saalfeld - Rudolstadt w południowej części Turyngii oraz Rhein - Pfalz w Nadrenii Palatynacie.

Przyznanie tytułów „Opolskich Gwiazd Europy” jest też okazją do podsumowań 15 lat obecności w UE z perspektywy samorządów. Takie podsumowanie, tj. informacje o unijnych projektach realizowanych przez powiat opolski i jego jednostki organizacyjne znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce Fundusze Europejskie  (https://bit.ly/2LhLgxn) zachęcamy do jej odwiedzenia.

M.K.