×
×

Prószkowska Pomologia dla Polski w jej 100 urodziny

  SAM_1593.jpeg

100-lat dla Ojczyzny

Cała uczniowska społeczność wraz z nauczycielami i pracownikami internatu Zespołu Szkół im. Józefa Waraszewicza w Prószkowie zaangażowała się w oficjalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Główne uroczystości odbyły się 9 listopada, z uwagi na aktualny sportowy charakter szkoły, rozpoczął je bieg sztafetowy 6×400 m, w którym wzięli udział uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. Zwyciężyła klasa III LS.
Nieodłącznym elementem było odśpiewanie hymnu państwowego na boisku sportowym w ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” o symbolicznej godzinie - 11.11.

SAM_1468.jpeg

Centralnym punktem obchodów był apel. Uczniowie trzecich klas policyjnych włożyli wiele pracy i serca w nostalgiczną opowieść słowno – muzyczną o trudnych krokach ojczyzny w stronę upragnionej wolności. Na uroczystości wybrzmiały również pieśni wojskowe: Rozkwitały pąki białych różWojenko, wojenko, Taki KrajKolęda WarszawskaMiejcie nadzieję, zaśpiewane przez Natalię Piasecką i Monikę Podwikę. Całość dopełniły biało – czerwone kotyliony oraz przygotowane specjalnie na to święto zakładki do książki, opatrzone czterema zwrotkami „Mazurka Dąbrowskiego”.

SAM_1528.jpeg

To nie było wszystko

Wcześniej ... Przeprowadzono konkursy: historyczny, wiedzy o Józefie Piłsudskim, kulinarny, na ciasto patriotyczne, plastyczny – pt. „Symbol wolności” oraz literacki – „Życzenia dla Polski”. Efektem stały się imponujące wręcz prace plastyczne, cukiernicze, jak również wzruszające, bo płynące z głębi młodych serc życzenia dla ojczyzny.  Wszystkie są namacalnym dowodem na fakt silnego zakorzenienia w młodzieży patriotycznych i narodowych idei, które nieobce są przecież wychowawczej misji szkoły. 

Dwuetapowy konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim - I miejsce Oskar Węgrzyn z klasy I LS,
Konkurs na ciasto patriotyczne - I miejsce zajął Piotr Mika z klasy III LS,
Konkurs plastyczny - I miejsce zajęła Wiktoria Pichlińska z klasy II LSt.
Ponadto każda klasa przygotowała życzenia dla Niepodległej. Zostały one odczytane na uroczystości.

SAM_1542.jpeg

Na 100-lecie nowa pracownia historyczna
Szkolna pracownia historyczna zyskała nowe życie dzięki plastycznym dekoracjom ściennym ilustrującym najważniejsze dla Polski wydarzenia sprzed 100 lat. Z racji prężnie działających w szkole klas sportowych, nie mogło braknąć w tegorocznych szkolnych obchodach święta niepodległości sportowego aspektu.

Ważną dla wszystkich Polaków setną rocznicę odzyskania niepodległości udało się uczniom i nauczycielom Pomologii uczcić w sposób godny i niezwykle wzruszający. To był jeden z takich dni, który jednoczy całą społeczność szkolną. To był jeden z takich niecodziennych dni, który po latach wspomina się z uśmiechem i radością.