×
×

25 lat Dialogu w Dylakach

20 października w Dylakach obchodzono 25 urodziny zespołu Dialog. Gratulacje oraz wyrazy uznania za wkład pracy i zaangażowanie w upowszechnianiu regionalnego tańca i kultury złożyli między innymi Leonarda Płoszaj - wicestarosta opolski, Jan Labus - burmistrz Ozimka, Rafał Bartek - przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim

DSCN1922.jpeg

W programie urodzinowym zespół zaprezentował szereg układów i aranżacji tanecznych, które świetnie przygotowane były gromko oklaskiwane. Dokonano także podsumowania, a członkowie Dialogu podziękowali wszystkim, którzy wsparli zespół podczas ćwierćwiecza działalności. Szczególnie podziękowania skierowane były do Barbary Baron, która nie kryła ogromnego wzruszenia i w ciepłych słowach życzyła pomyślności w prowadzeniu działalności i licznych sukcesów, zaznaczając, że Dialog jest częścią historii Dylak.

DSCN1915.jpeg

Zespół powstał w 1993 roku przy terenowym kole DFK w Dylakach. Założycielką grupy tanecznej była Barbara Baron. Kierowała, uczyła choreografii prawie 22 lata. Od ponad trzech lat zespół prowadzi jej wychowanek, Łukasz Szatkowski. Obecnie w Dialogu tańczy 35 osób. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty. Przywołują folklor śląski, niemiecki, czeski i austriacki. Przez wiele lat w zespół wykonywał również pieśni. Aktualnie tańczą i wykonują inscenizacje zwyczajowe, np. Polterabend, Topienie Marzanny, Żniwniok i inne.

Grupa ma na swoim koncie wiele nagród, a do najważniejszych należą m.in.: Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Mniejszości Narodowych w Polsce w Węgorzewie, Wielokrotne II i III miejsca w Opolskich Pląsowadłach, Wyróżnienie Marszałka Województwa Opolskiego.

Od trzech lat zespół reprezentuje Polskę i nasz region na najważniejszym i największym festiwalu w Europie – Europiade (w Namur w Belgii, w Turku we Finlandii, a w tym roku w Viseu w Portugalii).