×
×

Ostatnia sesja V Kadencji

 

(18.10.2018) Radni musieli uporać się z nowym elektronicznym systemem do głosowania. Wszyscy dostali specjalne spersonalizowane piloty. Podczas głosowania nie wystarczało już tylko podnosić rękę. Trzeba było jak w sejmie przycisnąć przycisk.

System zdał egzamin. Radni również. Nie nacieszyli się jednak zbyt długo nowym sprzętem. Razem ze służbowymi tabletami oddawali dziś piloty do biura rady. Kandydujący ponownie i wybrani otrzymają je z powrotem po wyborach.

DSCN2584.jpeg

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek imiennych głosowań, a informacja, jak głosowali poszczególni radni, ma być dostępna na stronach internetowych urzędów.
Przebieg głosowań można także obserwować na specjalnie zainstalowanych monitorach.

DSCN1819.jpeg

A podczas sesji : z pracą radnego pożegnał się Rudolf Mohlek. Był radnym przez 20 lat, od I kadencji. Trzeba zejść ze sceny w blasku gwiazd – tak można sparafrazować jego pożegnanie. W ostatniej kadencji pełnił również funkcję członka Zarządu Powiatu Opolskiego

Radni jednogłośnie użyczyli na 10 lat gminie Dąbrowa  Dworek w Chróścinie. Dworek powstał około 1889 roku dla ówczesnego właściciela – Tadeusza Szymońskiego. Był on wzorowany na szwajcarskiej góralskiej chałupie, z zewnątrz prezentował się bardzo ładnie, zaś w środku był niezwykle skromny.
Budynek szkoły.jpeg

Dzięki balkonom pozwalał zażywać słonecznych kąpieli, a dodatkowo ozdobiono go dekoracją wyciętą w drewnie, zachowaną do dziś. Ładnie prezentuje się biały dworek z ciemnymi drewnianymi zdobieniami. Do końca II wojny światowej dworek stanowił siedzibę rodową, a po wojnie, od 1950 roku mieści się tutaj szkoła, początkowo rolniczo-gospodarcza dla dziewcząt, a dziś Zespół Szkół w Chróścinie.

Zadbany dworek otaczają zabudowania folwarczne i zabytkowy, XIX-wieczny park ze stawami, które w XIX wieku były hodowlane. Do dziś stoi tu szpaler wiekowych dębów, a obecnie powstała też ciekawa, drewniana kładka.

DSCN1782.jpeg

Gmina Dąbrowa otrzymała w użyczenie budynek po byłym Zespole Szkół w Chróścinie. – To rozwiąże wiele problemów lokalowych naszej gminy. Nie mamy, np. miejsca, by rozwijać działania domu kultury lub pełniej pracować na rzecz osób starszych. Ta placówka, tym bardziej, że jest w dobrym stanie technicznym jest dla nas bardzo ważna - mówi wójt Marek Leja.

Radni (także jednogłośnie) przegłosowali uchwałę o umieszczeniu w wieloletniej prognozie finansowej na rok 2019 dofinansowania do ścieżki pieszo-rowerowej Sokolniki – Dąbrowa. (dofinansowanie 500 tys zł.)