×
×

Pieśni Maryjne - spotkanie z wykonawcami

DSCN1473.jpeg

Pierwsze dwie, „Powiat Opolski Biesiadnie” i Powiat Opolski Kolęduje”, wyszły w 2017 r. i cieszyły się dużą popularnością. To nas zachęciło do wydania kolejnej. Tu na Śląsku wielką estymą darzymy Matkę Boską i mamy jej za co dziękować. Płyta wpisuje się w 100-rocznicę niepodległości Polski i 20. rocznicę powołania powiatów.

DSCN1512.jpeg

Stąd taki charakter płyty. Bardzo ważna jest tradycja, gwara, nasza tożsamość. Dlatego na wszystkich trzech płytach śpiewają zespoły z naszego terenu. Są to głównie amatorzy, no może poza dwom. W spotkaniu udział wzięły: Kosorowiczanki, Dzióbki, Attonare, Szydłowianki, Siołkowiczani, Ligockie Wrzosy, Proskauer Echo, Kupskie Echo, Przysieczanki. Niestety dwa zespoły nie dojechały do Prószkowa.

W spotkaniu uczestniczył również Krzysztof Karwasz, dyrektor SOLITON-u.

DSCN1516.jpeg

Uczestnicy spotkania wysłuchali pasjonującego opowiadania starosty Henryka Lakwy o historii prószkowskiego zamku. Mieli także okazję zwiedzić jego udostępnianą dla publiczności część. Jak się okazuje, wielu z nich, choć są mieszkańcami powiatu opolskiego, nigdy nie przekroczyło zamkowego progu.

Dodatkową atrakcją spotkania był mini występ Eryki Świerc, wieloletniej szefowej „Dzióbków” z Biestrzynnika. 84-letnia artystka jest – co udowodniła na zamkowym dziedzińcu – w znakomitej formie.

DSCN1479.jpeg