×
×

Płyta na 100-lecie niepodległości

Powiat opolski wydał kolejną płytę.
Dla Ciebie Matko śpiewamy”, to trzeci krążek promujący powiat i zespoły tu śpiewające. Pierwsze dwa „Powiat Opolski Biesiadnie” i Powiat Opolski Kolęduje” wyszły w 2017 i cieszyły się dużą popularnością. To nas zachęciło nas – mówi Henryk Lakwa, starosta opolski do wydania trzeciej, a może i następnych płyt.

DSCN0611.jpeg

Nie był to jednak jedyny powód…
Tak, oczywiście. Tu na Śląsku wielką estymą darzymy Matkę Boską i mamy jej za co dziękować. Płyta wpisuje się w 100 rocznicę niepodległości Polski i 20 rocznicę powołania powiatów. Stąd taki charakter płyty.

Kogo na niej usłyszymy?
Bardzo ważna jest tradycja, gwara, nasza tożsamość. Dlatego na wszystkich trzech płytach śpiewają zespoły z naszego terenu. Są to głównie amatorzy. No może poza dwoma zespołami. I tym razem spośród wielu istniejących wybraliśmy tak, aby pasowały do siebie brzmieniowo i stylistycznie. Usłyszymy: Kosorowiczanki, Dzióbki, Attonare, Silesia, Szydłowianki, Siołkowiczanki, Ligockie Wrzosy, Proskauer Echo, Kupskie Echo, Duo Fenix, Przysieczanki, a także pracowników Urzędu.

Jak Pan do tego namówił współpracowników?
Nie trzeba było zbytnio nikogo namawiać. Pracownicy śpiewają na każdej z płyt  i robią to z dużą przyjemnością.

Jak wyglądał proces twórczy nad tą płytą? 
Była to żmudna, ale przyjemna praca. Wspomogli nas Radio Doxa, użyczając studia oraz firma Soliton z Sopotu, która zajęła się częścią techniczną - aranżami, nagraniami, masteringiem i przygotowaniem płyty do tłoczenia oraz oczywiście opiekunowie muzyczni zespołów.

Nowa płyta, to nowa przygoda. Dla nas ogromna przyjemność. Podejmując się realizacji, byliśmy przekonani, że jest to wyjątkowy materiał i takim też stanie się również dla Państwa. Nastrój płyty jest liryczny i dziękczynny. Ale przy okazji pozytywny. Wsłuchajcie się zapraszamy.