×
×

20 lat Powiatu Opolskiego

IMG_20180804_185524.jpeg

Koncert w Prószkowie rozpoczął obchody 20-lecia Powiatu Opolskiego. W niedzielę (5.08.18) park zamkowy rozbrzmiewał melodiami całego świata. Śpiewano po polsku, ukraińsku, włosku, niemiecku, angielsku, hiszpańsku i oczywiście w naszej śląskiej gwarze. W koncercie wzięli udział rodzimi i ukraińscy artyści. 
Dzień wcześniej (4.08.18) artyści z Ukrainy na zaproszenie Leonardy Płoszaj dali koncert w Domu Kultury w Ozimku. 

 IMG_20180804_190429.jpeg

Na uroczystości zostali zaproszeni goście z Ukrainy, w tym światowej sławy tenor ukraiński Vasyl Ponayda. W jego wykonaniu usłyszeliśmy m.in.: Dein ist mein ganzes Herz F. Lehara, Funiculi, funicula, Luigi Denza, Time to say goodbay, Francesco Sartori i wiele innych znanych z teatrów operowych i operetkowych utworów.
IMG_20180805_171341.jpeg

Ukraiński folklor muzyczny podobał się w wykonaniu tria złożonego z nauczycieli Dolińskiej Szkoły Muzycznej: Jewgienija Kurtascha – bęben i perkusja, Natalii Pogonych - skrzypce i Olega Romanczukiewicza - akordeon.
IMG_20180805_172259.jpeg
Recital miała również niezwykle utalentowana Uliana Dubas, która zaśpiewała ukraińskie i światowe przeboje.

IMG_20180805_163708.jpeg

Wśród występujących nie mogło zabraknąć zespołu Prosakuer Echo. Klaudia i Henryk Lakwowie, zaśpiewali swoje największe przeboje i długo oklaskiwani nie mogli zejść ze sceny. 

IMG_20180804_184254.jpeg

Na zakończenie festynu wystąpił znany i lubiany zespół „METRUM”.

Wśród występujących nie zabrakło również mieszkanek prószkowskiego Domu Pomocy Społecznej. Dziewczyny zaprezentowały hity polskich i światowych przebojów. Zaśpiewał również lokalny zespół Przysieczanki. Panie dały prawie godzinny koncert w języku polskim, śląskim i niemieckim.  

Niebywałą atrakcją tegorocznego festynu w Prószkowie była możliwość obejrzenia wnętrz zamkowych i księgozbioru biblioteki Pierwszej w Europie Akademii Rolniczej w Prószkowie - szczególnie, że w rolę przewodników wcielili się Henryk Lakwa, starosta opolski z żoną. Oboje z ogromnym znawstwem i swadą opowiadali, tłumnie zgromadzonym gościom, o historii zamku.      

Oprócz ukraińskich muzyków gośćmi powiatu oposkiego byli także przedstawiciele ukraińskiego samorządu z Iwanem Daniliwem, starostą powiatu na czele. Przyjechali również: Michajło Dydiak, zastępca, Larysa Szewczuk, naczelnik wydziału kultury, Maryna Didiak, rzecznik prasowy. Wszyscy goście zwiedzili kopalnię złota w Złotym Stoku, podziwiali panoramę Opola z Wieży Piastowskiej i spotkali się z przedstawicielami Zarządu Województwa Opolskiego oraz Powiatu Opolskiego.