Szkolenie obronne dla powiatu opolskiego
Planowanie i realizacja zadań wynikających z przygotowań obronnych na terenie powiatu opolskiego. Pod takim hasłem w Dylakach pod Opolem spotkali się pracownicy odpowiedzialni za zadania związane z obronnością kraju z Urzędów Gmin, Starostwa, jednostek podległych powiatowi i administracji zespolonej. Szkolenie trwało trzy dni (23 - 25.05.18). Zorganizował je wydział Edukacji i Spraw Społecznych.
Teorię poparto praktyką.
Zebranych w Dylakch pracowników przywitała Marzena Kazin, sekretarz powiatu oraz gospodarz terenu Jan Labus, burmistrz Ozimka.
Zainteresowaniem cieszył się wykład Mateusza Raka, kierownika opolskiej filii Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przedstawił zasady działania i przyjmowania zgłoszeń "latającego ambulansu".
Czym się różni sytuacja kryzysowa od standardowego dnia pracy dla policjanta przedstawił komisarz Rafał Ozimek z Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Podobne zadania w przypadku straży pożarnej wskazał st. kpt. Marcin Urban z Komendy Miejskiej PSP w Opolu, a Ewelina Grot, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, dopowiedziała co może i musi PINB.
Michał Piątkowski, informatyk i Adam Szkulik, pracownik Starostwa omówili zasady przygotowania zespołów zadaniowych do treningu ćwiczenia powiatowo - gminnego realizowanego w ramach wojewódzkiej gry decyzyjnej "Obronność - 18".
Miejsce, rolę oraz zasady współpracy cywilno - wojskowej w ramach pozamilitarnych przygotowań obronnych przedstawił mjr Arkadiusz Smoliński.
O zagrożeniach terroryzmem w cyberprzestrzeni i jak się przed nimi chronić radził Marek Damaszek z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Przygotowanie obronne w dziale administracji rządowej w województwie stosownie do obowiązujących dokumentów normatywnych przedstawił Andrzej Dominiak, zastępca kierownika OOCiSO.
Sprawdzano również funkcjonowanie stałego dyżuru, w tym jakość i realizację procedur uruchamiania zadań operacyjnych a także stan przygotowania zespołów zadaniowych oraz przeszkolono kurierów akcji kurierskiej. Odbyło się również szkolenie strzeleckie. Najlepszym strzelcem powiatu opolskiego została Katarzyna Smolnik z Ozimka.
Dawid Drożdż z PCK uczył zasad udzielania pierwszej pomocy. Były poparzenia, omdlenia, upadki z wysokości, głębokie rozcięcia, ciało obce w ranie, złamania otwarte, a nawet podejrzenie pęknięcia podstawy czaszki i krwotok z ucha.