×
×

15 - 18. 05. 2012 Dziennikarze z prasy ogólnopolskiej w powiecie opolskim

Dziennikarze z poczytnych polskich tytułów przez trzy dni oglądali  najpiękniejsze miejsca powiatu opolskiego. Pierwszego dnia urzekł ich pałac w Turawie, który został wystawiony na sprzedaż. W barokowym pałacu rodziny von Loewenkron, a później von Garnier, od 1949 do 2011był dom dziecka. Obecnie obiekt stoi pusty. Posiadłość o ciekawej historii i pięknie położona w centrum wsi otoczona kilkunastohektarowym parkiem została wystawiona na sprzedaż. Pałac wciąż zachował ślady dawnej świetności , w tym przebogatą elewację, ciekawy układ pomieszczeń i zabytkowe stiuki. Przetarg zostanie rozstrzygnięty 14 czerwca 2012 o godz. 10.00. Cena wywoławcza to 2.700.000,00 zł., która podlega ustawowemu obniżeniu o 50%. Warunkiem koniecznym do przystąpienie do przetargu jest przedstawienie programu rekonstrukcji i renowacji uzgodnionego z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Pierwszą budowlą na miejscu dzisiejszego pałacu był zameczek myśliwski, który zbudowali książęta opolscy. Później zameczek przechodził z rąk do rąk aż do roku 1712 kiedy dobra turawskie nabył Martin Scholz von Loewenkron, który w 1730 roku rozpoczął budowę obecnego pałacu. Później Turawę przejęła pochodząca z Francji rodzina von Garnier. Stało się to po małżeństwie pomiędzy Anną Barbarą von Garnier, a Józefem von Loewenkron. W XIX w. Karl hrabia von Garnier przeprowadził gruntowną rozbudowę i remont pałacu. W 1937 roku rodzina przekazała pałac na sierociniec, a w 1949 zorganizowano tam Dom Dziecka w Turawie. W budynku do dziś zachowała się sala balowa ze złoconymi, rzeźbionymi, dębowymi drzwiami, neorenesansowy kredens, marmurowe kominki, barokowe szafy biblioteczne, złocone dekoracje ścian, dekoracyjne piece kaflowe, oraz stiuki w sali kredensowej.

Następne spotkanie to - nowoczesność w pełnym tego słowa znaczeniu. Goście obejrzeli prężnie rozwijająca się jednostkę leczenia stacjonarnego, pierwszy sprywatyzowany szpital - szpital św. Rocha w Ozimku, dziś własność Grupy Kapitałowej EMC Instytut Medyczny SA. Ozimek pokazał także bogate zaplecze  turystyczne, kulturalne i  zabytkowe. Niewątpliwą atrakcją był żelazny most wiszący z 1827, który w 2012 roku w Konkursie Zadbany Zabytek A.D. 2012 zdobył pierwsze miejsce w kategorii architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki oraz kościół ewangelicki projektu Karola Fryderyka Schinkla. Tego samego dnia dziennikarze obejrzeli ekspozycję w Muzeum Paleontologicznym w Krasiejowie, która była wstępem do zabawy w krasiejowskim JuraParku. Tu, w części edukacyjnej zwiedzili park i pawilon paleontologiczny. W pawilonie mieści się jedyne na świecie muzeum utworzone na czynnym wyrobisku, które kryje szkielety zwierząt sprzed 230 mln lat. Dalej tunelem czasu prznieśli się do momentu, kiedy powstawała nasza galaktyka, a w oceanarium dzięki technologii 3 D obejrzeli rekonstrukcje morskich zwierząt sprzed milionów lat.

Kolejny dzień obfitował w odrestaurowane i pięknie utrzymane zabytki: zamek w Prószkowie, księgozbiór pierwszej Akademii Rolniczej w Prószkowie, zamek w Tułowicach, który łączy przeszłość z nowoczesnością zaplecza sportowego, spacer po Opolu. Na zakończenie dnia uczta dla ducha - udział w festiwalu młodych talentów ku czci Agnieszki Osieckiej "Oceany" i koncercie Ryszarda Rynkowskiego.