×
×

Magnolie wręczone po raz czwarty

DSC04739.jpeg
W tegorocznej edycji do konkursu wpłynęły 22 wnioski, z których kapituła w składzie:
Henryk Lakwa, przewodniczący
Leonarda Płoszaj, zastępca
Stefan Warzecha, członek
Mariusz Staniów, członek
Alicja Kojat – Waranka, członek
Irena Szott, członek
Magdalena Fleszar, sekretarz - 
wyłoniła w 7 kategoriach laureatów i przyznała wyróżnienia.

KATEGORIA BIAŁA MAGNOLIA

DSC04734.jpeg

LAUREAT: JÓZEF KOZIOŁ (gmina Ozimek)

Od blisko pół wieku działa społecznie w środowisku turystycznym gminy Ozimek i całej Opolszczyzny. Posiada uprawnienia przewodnika górskich tras turystycznych i pilota wycieczek. Od 20 lat jest organizatorem sztandarowego Rajdu Górskiego Hutników, w tym roku 52, od 18 lat Rajdu Tatrzańska Jesień. Ogółem zorganizował 206 imprez turystycznych, w których udział wzięło prawie 10 tys. osób. Fachową wiedzą i doświadczeniem wspiera eventy organizowane przez szkoły. Jest człowiekiem niezwykle skromnym i ciekawym. Potrafi zainteresować młodzież tematyką historii lokalnej i szeroko pojętej turystyki. Szczególnie cenna jest jego pomoc w organizowaniu wycieczek turystycznych dla uczniów w ramach „Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży”. W ciekawy sposób promuje region, zwracając uwagę na walory przyrodnicze, historyczne i kulturalne.

KATEGORIA PRO PUBLICO BONO

DSC04682.jpeg

LAUREAT: WIESŁAW MIŚ (gmina Ozimek)

Od 30 lat społecznie uczy szacunku dla przyrody, edukując przyszłych wędkarzy. Wychował wielu medalistów i mistrzów Polski. Organizował obozy wędkarskie, zawody, konkursy. Zainicjował współpracę pomiędzy wędkarzami z Ozimka i miast partnerskich Ozimka. W tym roku, za jego sprawą, Ozimek był gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Wędkarskich.
Pełni funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu, Przewodniczącego Komisji ds. młodzieży, jest także wiceprezesem Zarządu Macierzystego Koła Małapanew Ozimek oraz członkiem Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego. Zawodowo Pan Wiesław od 25 lat pełni funkcję dyrektora szkoły podstawowej w Ozimku.

WYRÓŻNIENIE: LINDA WENCEL (gmina Komprachcice)

Dziewczyna o nietuzinkowej osobowości. Doświadczona wokalistka i uzdolniona plastycznie artystka, szczerze oddana pracy z dziećmi i młodzieżą. Angażując się w przedsięwzięcia kulturalne, nie pyta o wysokość gaży. Laureatka prestiżowych nagród na festiwalach, konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Wspomaga finansowo podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci. Koncertuje charytatywnie na rzecz opolskich hospicjów, osób niepełnosprawnych, cierpiących i potrzebujących wsparcia. Jej pracy przyświeca motto: „Przywróć mi wzrok, bym  zobaczył obok drugiego człowieka”. Zawodowo związaną z Samorządowym Centrum Kultury w Komprachcicach.


KATEGORIA FIRMA ROKU

DSC04691.jpeg


LAUREAT:  RESTAURACJA „ANTEK” Anna i Paweł Jaglowie, (gmina Prószków)

Na renomę firmy pracowały 3 pokolenia. Należy do rodziny Jaglów od 1911 roku. Nagrodę przyznano za aktywność gospodarczą, wspieranie inicjatyw lokalnych, rozwój firmy i szczególny szacunek dla tradycji. Jest to pracodawca dbający o jakość, restaurator łączący nowoczesny sposób zarządzania z tradycją pradziadów. Firma przyjazna i uczciwa wobec pracowników, klientów i mieszkańców. Precyzyjne połączenie tradycji, regionalizmu i nowoczesności niewątpliwie plasuje ją wśród elity opolskich restauratorów. Nagrodę odebrała Justyna Groehl, córka.

WYRÓŻNIENIE: KUCHNIE I WNĘTRZA HALUPCZOK - Karina i Adrian Halupczokowie, (gmina Ozimek)

Jest to przedsiębiorstwo, które wspiera regionalny rynek pracy i lokalną społeczność. Działalność biznesowa jest ich głównym celem, ale nie jedynym. Działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu uwzględniające interesy społeczne i ochronę środowiska, stanowią integralną część strategii przedsiębiorstwa. Ograniczanie emisji odpadów i zanieczyszczeń firma traktuje bardzo poważnie.
Państwo Halupczokowie specjalizują się w produkcji wysokiej klasy mebli kuchennych, a także mebli projektowanych na indywidualne zamówienie do obiektów użyteczności publicznej. Zakład obecnie zatrudnia blisko 130 osób w siedzibie głównej i sieci kilkudziesięciu salonów zlokalizowanych w miastach całej Polski. Nagrodę odebrała, Karina Halupczok, żona i współwłaścicielka zakładu.


KATEGORIA SPORTOWIEC ROKU

DSC04696.jpeg

LAUREAT: MARIAN STANISZEWSKI (gmina Chrząstowice)

Od ponad 40 lat jeździ na rowerze. Ot, taki zawód. Laureat plebiscytu NTO „Człowiek Roku 2015″, „Honorowy Obywatel Gminy Chrząstowice”, laureat 2. miejsca w plebiscycie trenerów z okazji 50-lecia Opolskiego Związku Kolarskiego. Współtwórca sukcesów Joachima Halupczoka, Mistrza Świata z 1989 r., Benedykta Kocota – medalisty olimpijskiego z Monachium w 1972 r., Tobiasza Lisa, który jako junior kadry narodowej w 2011 zdobył tytuł mistrza Europy w kolarstwie szosowym w Trabzonie w Turcji.
Pomysłodawca i współorganizator Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego „O Puchar Wójta Gminy Chrząstowice”, wpisanego w kalendarz wyścigów Polskiego Związku Kolarskiego – Memoriału im. Joachima Halupczoka oraz Ogólnopolskiego Wyścigu w Kolarstwie Przełajowym. 


KATEGORIA ANIMATOR KULTURY

DSC04705.jpeg

LAUREAT: MICHAŁ GRACZYK (gmina Niemodlin)

Jego reakcją na szarą rzeczywistość jest dowcipna karykatura. Uznany rysownik, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, laureat ponad 70 nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych. Od roku 2003 związany z organizacją Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik”. Jego pomysłodawca. Wieloletni pracownik Ośrodka Kultury w Niemodlinie, gdzie prowadzi pracownię plastyczną. Wielu jego wychowanków odebrało nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich.

WYRÓŻNIENIE: WALTER PYKA (gmina Popielów)

Z natury romantyk. Tworzy poezję, bierze udział w konkursach poetyckich i zdobywa nagrody. Wydał już kilka tomików wierszy. Credo poetyckie Waltera Pyki, łączy dwie pasje: „w razie bólu – jeden wiersz”. Z zawodu farmaceuta. Pracy, podobnie jak poezji oddaje się bez reszty. Świadczy o tym tytuł Anioła Farmacji, przyznawany przez pacjentów. Przez wiele lat organizował w Popielowie wigilie dla samotnych, śląskie biesiady poetyckie. – „Dobro, piękno, miłość, życzliwość: na tych filarach powinniśmy nasz wózek przewieźć przez świat. Bo inaczej to on się za bardzo kolebie” – powiedział w jednym z wywiadów.


KATEGORIA NAUCZYCIEL ROKU

DSC04716.jpeg

LAUREAT: WŁADYSŁAW ŚMIECHOWSKI (gmina Tułowice)

Były wojskowy, muzyk, myśliwy i nauczyciel. Od ponad 20 lat uczy trudnej sztuki gry na rogu myśliwskim. Wykształcił ponad 130 sygnalistów. Dzięki jego zaangażowaniu, Opolszczyzna zasłynęła muzyką myśliwską. Główny organizator i pomysłodawca Opolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich. W tym roku odbył się już po raz XXII. Pan Władysław pełni także funkcję przewodniczącego Komisji Etyki i Zwyczajów Łowieckich przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu. Zawodowo związany z Zespołem Szkół w Tułowicach.


KATEGORIA NAGRODA SPECJALNA

DSC04725.jpeg

LAUREAT: RUDOLF ZMARZŁY (gmina Prószków)

Od ponad 12 lat prowadzi stronę internetową folwark.de, która jest kroniką miejscowości, gminy, powiatu. Na zdjęciach utrwala ważne wydarzenia społeczne, zabawy, festyny, uroczystości religijne, śluby i pogrzeby. Pan Rudolf opisuje wydarzenia także w języku niemieckim, bo wielu związanych pochodzeniem z Folwarkiem nie poznało nigdy języka polskiego.
Folwark.de to również „miejsce serca”, tu bowiem odnajdują swoich bliskich, dawnych sąsiadów, miejsca w których spędzili dzieciństwo, domy rodzinne, ci którzy z różnych względów opuścili „małą Ojczyznę” i osiedlili się poza jej granicami. Do połowy 2017 stronę odwiedziło ponad 1,5 mln osób.