WAŻNA INFORMACJA: Pilne! Od dnia 16 marca 2020 r. do odwołania Starostwo Powiatowe w Opolu będzie NIECZYNNE dla interesantów Zasady pracy Starostwa i jednostek podległych od 16.03.2020 r.***KORONAWIRUS - ZBIORCZA INFORMACJA, AKTUALIZOWANA***Koronawirus - ważne telefony***Dotacje na wymianę kotłów c.o. 2020***Nowy Regulamin przyznawania Patronatu Starosty Opolskiego od dn. 01.03.2020 r. - Patronaty Starosty Opolskiego***Komunikat w związku z wystąpieniem u ptactwa na terenie kraju ognisk grypy ptaków A/H5N8/***Rzecznik Konsumentów
 

×
×

V Międzynarodowe Spotkania Miłośników Żeliwa w Ozimku

Od piątku do niedzieli (14 - 16 września) Ozimek zmienił się europejską stolicę hutniczego kunsztu. Na zaproszenie Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi zjechali tu miłośnicy żeliwa artystycznego, muzealnicy oraz pasjonaci sztuki odlewniczej z Anglii, Holandii, Niemiec, Austrii, Czech, Rosji i Polski, by wziąć udział w V Międzynarodowych Spotkaniach Miłośników Żeliwa Artystycznego.
Konferencja (1).jpeg

Konferencję otwarto 14.09 w Hotelu „Bajka” w Grodźcu. Gości przywitał Józef Tomasz Juros, prezes Stowarzyszenia , a owocnych obrad i wielu wrażeń wywiezionych z Ozimka i Opolszczyzny życzyli: Roman Kolek - wicemarszałek województwa opolskiego, Elżbieta Molak  -wojewódzki konserwator zabytków, Leonarda Płoszaj - wicestarosta opolski  oraz Jan Labus - burmistrz Ozimka. Uroczystość uświetnił „Chór na obcasach” pod dyrekcją Pawła Wielgusa.

Konferencja (8).jpeg 

W piątek (15.09) w ozimskim Domu Kultury odbywały się wykłady związane ze sztuką odlewniczą i jej zabytkami. W programie spotkania przewidziano także: zwiedzanie Ozimka, z mostem wiszącym, kościołem i cmentarzem ewangelickim na czele, wizytę w Muzeum Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach i na terenie dawnej gliwickiej Huty oraz na Cmentarzu Zasłużonych Hutników, wizytę we Wrocławiu i w zabytkowej hucie Kluczborskiej w Zagwiździu. Uczestnicy konferencji wezmą również udział w obchodach Święta Mostu i Żeliwa w Ozimku. 

zdjęcia: www.ozimek.pl