×
×

Rok szkolny czas rozpocząć

DSC03832.jpeg

39 młodych Ukraińców rozpoczęło naukę w Zespole Szkół im. J. Warszewicza w Prószkowie. To efekt trwającej od ponad 10 lat współpracy powiatu opolskiego z powiatem dolińskim w obwodzie iwanofrankowskim na Ukrainie. Pieniądze na ich edukację pochodzić będą z subwencji oświatowej. Nie dostaną kieszonkowego, ale przynajmniej dziesiątka z nich ma szansę na  stypendium naukowe za dobre wyniki w nauce.

DSC03849.jpeg

W tym roku do klas pierwszych prószkowskiej szkoły przyjęto ponad 90 młodych ludzi. Razem z kolegami z Ukrainy będą się uczyć w liceum ogólnokształcącym klasach o nachyleniu sportowym, policyjnym i strażackim.
- Z uwagi na to, by młodzież ukraińska jak najszybszej opanowała język polski klasy będą mieszane. Sprzyja to również integracji, poznaniu i wzajemnej akceptacji - mówi Henryk Lakwa, starosta opolski. Zawsze chciałem, by współpraca pomiędzy naszymi powiatami nie ograniczyła się do spotkań urzędników. Takie uwieńczenie uważam za sukces. To prawdziwe partnerstwo, współpraca idzie w dobrym kierunku. Starosta zwrócił się również do polskiej młodzieży z prośbą o wyrozumiałość i otoczenie opieką ukraińskich kolegów.

Na dzisiejszej inauguracji polscy i ukraińscy uczniowie przedstawili krótkie programy artystyczne. Goście z Ukrainy wręczyli Dariuszowi Sobkowowi, dyrektorowi ZS w Prószkowie chleb, następnie zaśpiewali i wykonali układ taneczny zakończony przesłaniem o przyjaźni polsko - ukraińskiej. Uczniowie polskiej klasy policyjnej zaprezentowali krok defiladowy, a sportowcy popisywali się umiejętnościami piłkarskimi.

W tym  roku szkolnym we wszystkich szkołach powiatu opolskiego w klasach pierwszych edukację rozpocznie blisko 300 młodych ludzi.  

DSC03828.jpeg
W uroczystości udział wzięli: Henryk Lakwa, starosta opolski, Leonarda Płoszaj, wicestarosta opolski, z ramienia KMP w Opolu podk. Rafał Ozimek, a KM PSP reprezentowali st. kpt. Bartosz Raniowski i aspirant Krzysztof Kowalski.