×
×

Narkotesty dla opolskiej Policji

Kierowcy, którzy odważą się jeździć po zażyciu narkotyków powinni zacząć się bać.

Przekazanie KMP w Opolu narkotestów 21.08.17

Miejska Komenda Policji w Opolu po raz drugi (21.08.17 r.) otrzymała od Starostwa Powiatowego w Opolu  nowoczesne narkotesty. – W tym roku kupiliśmy testery do wykrywania substancji odurzających za 4000 zł. W ubiegłym roku także przeznaczyliśmy na ten cel podobną kwotę. Dzięki nim, podczas kontroli drogowej policjanci będą mogli wyłapać kierowców stwarzających zagrożenie – powiedział Henryk Lakwa, starosta opolski, przekazując testery na ręce podinsp. Rafała Drozdowskiego, I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Opolu oraz kom. Rafała Lejczaka, Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Opolu.

Przekazanie KMP w Opolu narkotestów 21.08.17

Narkotesty są drogie w użytkowaniu, ponieważ mają zastosowanie jednorazowe. Dlatego też policjanci posiadają ich niewiele. Wyposażenie policjantów w narkotesty leży w gestii poszczególnych komend. Często zdarza się, że o ich zakupie decydują samorządy.

Komenda Miejska Policji w Opolu już kontroluje kierowców. Policjanci w trakcie wykonywania czynności służbowych jeżeli będą podejrzewać, że kierowca może być pod wpływem narkotyków, poddadzą go badaniu. Działanie urządzenia testującego jest bardzo jasne i przejrzyste, a jego wynik może okazać się ważnym dowodem w sprawie. Urządzenie zanalizuje próbkę śliny i wskaże czy kierowca jest pod wpływem między innymi: amfetaminy, kokainy, metadonu, opiatów lub THC lub modyfikowanej amfetaminy.

Co na to opolscy kierowcy? – Nie mają nic przeciwko temu. Twierdzą, że kontrole powinny być częstsze, a badać się powinno zarówno zawartość alkoholu, jak i narkotyków w organizmie. Trzeba pamiętać, że nie wolno prowadzić samochodu zarówno po alkoholu, jak i po narkotykach. Osłabiona koncentracja, brawura i brak wyobraźni były przyczyną niejednej śmierci i kalectwa.