×
×

W Zespole Szkół w Prószkowie będzie międzynarodowo

Wizyta w Dolinie lipiec/sierpień 2017

38 młodych Ukraińców rozpocznie od nowego roku szkolnego naukę w Zespole Szkół im. J. Warszewicza w Prószkowie. To efekt trwającej od ponad 10 lat współpracy powiatu opolskiego z powiatem dolińskim w obwodzie iwanofrankowskim na Ukrainie. Pieniądze na ich edukację pochodzić będą z subwencji oświatowej. Nie dostaną kieszonkowego, ale przynajmniej dziesiątka z nich ma szansę na  stypendium naukowe za dobre wyniki w nauce.

-To pierwszy krok – powiedział Starosta Opolski Henryk Lakwa. - W powiecie kluczborskim kształci się już około setki młodych ludzi z Ukrainy. Myślę, że u nas też będzie to możliwe. Dzieci bardzo szybko uczą się języka, a dzięki maturze uzyskanej u nas będą mogły startować na wszystkie uczelnie w Unii Europejskiej. To dla nich bardzo wiele znaczy – dodał Lakwa.

" f

Henryk Lakwa dość długo zabiegał o to, by współpraca powiatu opolskiego z dolińskim nabrała jakichś realniejszych niż dotąd kształtów. To nowe  działanie zapowiadał nam już od pół roku - choć był bardzo tajemniczy i nie chciał zdradzić na czym będzie polegać. -Nie chciałem zapeszyć - powiedział nam zaraz po powrocie z Ukrainy. - Teraz, gdy wszystko już jest zapięte na ostatni guzik możemy się tylko cieszyć i czekać na przyjazd młodych ludzi z Ukrainy. To będzie także świetne doświadczenie dla polskiej młodzieży uczącej się w Zespole Szkół im. J. Warszewicza w Prószkowie- dodał Lakwa.  

http://radio.opole.pl/100,207783,mlodziez-z-ukrainy-bedzie-uczyc-sie-w-proszkowie

http://www.nto.pl/wiadomosci/opole/a/uczniowie-z-ukrainy-przez-trzy-lata-beda-sie-uczyc-w-proszkowie,12391725/