×
×

Powiat walczy ze smogiem - dotacja na wymianę pieca

Można otrzymać dotację na likwidacje pieców węglowych Wystarczy złożyć specjalny wniosek i spełnić pewne warunki.

- Chcemy w ten sposób walczyć z pojawiającym się w ostatnim czasie smogiem - wyjaśnia starosta opolski Henryk Lakwa.
Reguły dofinansowania są proste. Jest ono udzielane wówczas, gdy nasz mieszkaniec lub jakaś wspólnota na terenie powiatu opolskiego wymienia stary ko

ioł czy piec węglowy na kocioł gazowy, olejowy lub ogrzewanie elektryczne. Dofinansowane może być także  przyłączenia do sieci ciepłowniczej, lub zakup pompy ciepła.

DSCN4147.jpeg

Można otrzymać dotację na likwidacje pieców węglowych
Szczegóły dotyczące przyznawania dotacji i odpowiednie formularze są dostępne na stronie internetowej powiatopolski.pl, pod numerem telefonu 77 54 15 141 lub w pokoju nr 211 opolskiego starostw

Dlaczego walczymy z „niską emisją"?

Celem tego działania jest  ograniczenie poziomu zanieczyszczenia powietrza powodowanego tzw. „niską emisją". Jakość powietrza którym oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie. Dlatego niezmiernie ważne jest poniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie wiedzy na temat zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska, jakie niesie za sobą korzystanie z nisko sprawnych urządzeń grzewczych, spalanie złej jakości paliw energetycznych, a także zły stan techniczny urządzeń i instalacji kotłowych oraz nieprawidłowa ich eksploatacja.

Niska emisja to emisja szkodliwych pyłów i gazów na niskiej wysokości – nie większej niż 40 m.


Pochodzi z emisji komunikacyjnej oraz emisji pyłów i szkodliwych gazów wydobywających się z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób. W miejscowościach o słabej wentylacji niska emisja jest główną przyczyną powstawania smogu, który zwiększa zachorowalność oraz śmiertelność związaną z chorobami układu krążenia i oddychania.