WAŻNA INFORMACJA: Pilne! Od dnia 16 marca 2020 r. do odwołania Starostwo Powiatowe w Opolu będzie NIECZYNNE dla interesantów Zasady pracy Starostwa i jednostek podległych od 16.03.2020 r.***KORONAWIRUS - ZBIORCZA INFORMACJA, AKTUALIZOWANA***Koronawirus - ważne telefony***Dotacje na wymianę kotłów c.o. 2020***Nowy Regulamin przyznawania Patronatu Starosty Opolskiego od dn. 01.03.2020 r. - Patronaty Starosty Opolskiego***Komunikat w związku z wystąpieniem u ptactwa na terenie kraju ognisk grypy ptaków A/H5N8/***Rzecznik Konsumentów

Kolejny sukces uczniów niemodlińskiego Chrobrego

II Mistrzostwa Pierwszej Pomocy 25.03.2017
25 marca w Brzegu odbyły się II Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Medycznych. Spośród 12 startujących drużyn szkół województwa opolskiego najlepsi byli uczniowie Zespołu Szkół w Niemodlinie. Z medalami wrócili: Agnieszka Karbownik, Maja Krawczyk, Agata Wilczek, kapitan drużyny szkolnych ratowników medycznych Tomasz Pietraszko i opiekun Tomasz Wajda.

II Mistrzostwa Pierwszej Pomocy 25.03.2017

Mistrzostwom patronowali  Marszałek Województwa Opolskiego,  Dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, katedra Fizjoterapii i Terapii Zajęciowej w Medycynie Zachowawczej i Zabiegowej AWF we Wrocławiu oraz katedra Ratownictwa Medycznego PWSZ im. Witelona w Legnicy.

Zawody składały się z części teoretycznej i praktycznej. Najpierw zawodnicy indywidualnie odpowiadali na 40 pytań testowych i mieli na nie tylko 60 minut. Następnie w części praktycznej musieli udzielić pomocy:
- w gabinecie dentystycznym rozpoznać zawał serca u stomatologa, uspokoić asystentkę oraz zatamować krwawienie z ust pacjentki,
- rozpoznać i właściwie zareagować na zatrucie tlenkiem węgla w laboratorium chemicznym,
- restytuować pacjenta aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego,
- udzielić pomocy poszkodowanemu pilarzowi, który spadł z wysokości ma uraz kręgosłupa, złamanie otwarte i kołek tkwiący w klatce piersiowej,
- udzielali pomocy pijanemu kierowcy z rozbitą głową oraz nieprzytomnemu motocykliście ze otwartym złamaniem nogi.
- pomocy wymagało również czteromiesięczne dziecko podtopione w wanience, musieli także uspokoić uczestników libacji alkoholowej, w tym matkę dziecka.

Trzecie miejsce zajęli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu, druga lokata przypadła szkole z Grodkowa, a pierwsze uczniom z Zespołu Szkół im. Bolesława Chrobrego w Niemodlinie. W nagrodę otrzymali puchary oraz trzy fantomy, kołnierze i maski do RKO, nagrodę wartą 3 tysiące złotych. Gratulacje należą się również pani Katarzynie Drabik, która przygotowywała laureatów do konkursu.

zdjęcia: Jan Kaliciński