Przejdź do treści strony

Pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie i edukacja prawna

Herb powiatu opolskiego "Świadomość prawna obywateli powinna być jednym z wyznaczników prawidłowo funkcjonującego społeczeństwa otwartego, w którym akceptowana jest odrębność, możliwość realizowania celów stawianych sobie przez jednostki, rozwiązywania problemów i dążenia do samorealizacji. Podniesieniu wiedzy i świadomości prawnej służy edukacja prawna, polegająca przede wszystkim na dostarczaniu wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, na kształtowaniu umiejętności sporządzania dokumentów wykorzystywanych w procesach sądowych oraz nawyków korzystania z pomocy instytucji świadczących usługi prawne. Podnoszenie wiedzy z zakresu prawa oraz umiejętności korzystania z pomocy prawnej jest jednym z istotnych aspektów w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu"
Anna Dudak, Istota i znaczenie edukacji prawnej w kształtowaniu społeczeństwa otwartego
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie


Jeśli borykasz się z problemami prawnymi, na przykład potrzebujesz pomocy w rozłożeniu długu na raty, masz kłopoty mieszkaniowe, grozi ci eksmisja, masz problemy pracownicze, z egzekucją alimentów, odziedziczyłeś długi, nie wiesz do jakiego urzędu pójść po pomoc, masz inne problemy związane ze sprawami życia codziennego, skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub nieodpłatnej mediacji. Prawnik wytłumaczy, jakie masz prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania Twojego problemu prawnego. W razie potrzeby, jeśli sprawa jeszcze nie trafiła do sądu, sporządzi potrzebne Ci pisma. Jeśli Twoja sprawa już jest w sądzie, prawnik pomoże napisać pisma o zwolnienie od kosztów, albo o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, które są potrzebne żebyś nie musiał płacić za prawnika w postępowaniu sądowym.

Kto może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej?

Pomoc taka przysługuje osobie, której nie stać na płatną poradę w kancelarii prawnej i złoży w punkcie oświadczenie, w którym deklaruje, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (wzór poniżej).

PDFOświadczenie osoby uprawnionej.pdf (97,99KB)

Porada taka przysługuje także przedsiębiorcom samozatrudnionym, czyli takim, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy muszą wówczas złożyć oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku oraz wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, otrzymanej w roku, w którym ubiegają się o nieodpłatną mediację oraz otrzymanej w ciągu dwóch poprzedzających ją lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.

Czym jest nieodpłatna mediacja?

Jeśli masz z kimś konflikt i pragniesz go rozwiązać, możesz zapisać się na mediację. W takim przypadku mediator pomoże Wam dojść do porozumienia bez potrzeby stawania przed sądem. Możesz także poprosić o sporządzenie projektu umowy o mediację lub wniosku o jej przeprowadzenie przed sądem, albo wniosku o przeprowadzenie mediacji w sprawie karnej, czy wniosku do sądu o zatwierdzenie ugody, którą zawarłeś wcześniej podczas mediacji. Nieodpłatna mediacja prowadzona jest w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Z usługi nieodpłatnej mediacji wyłączone są mediacje zlecone przez sąd oraz sprawy, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pomiędzy stronami konfliktu występuje przemoc. Należy pamiętać, że mediacji ze stronami nie może przeprowadzić prawnik, który wcześniej udzielił porady którejś ze stron.

Jak się zapisać na poradę?

Na spotkanie z prawnikiem czy doradcą najlepiej wcześniej się umówić na konkretny dzień i godzinę:

  • dzwoniąc pod numer 775415169,
  • pisząc na adres e-mail ,
  • umawiając się samodzielnie przez stroną internetową https://zapisy-np.ms.gov.pl
  • stawiając się w osobiście w Starostwie Powiatowym w Opolu, pok. 403 (Wydział Edukacji i Spraw Społecznych).

Gdzie można uzyskać nieodpłatną poradę?

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego znajdują się w każdej gminie na terenie powiatu opolskiego, a szczegółowy harmonogram znajduje się poniżej.

Porady udzielane są stacjonarnie w punktach, natomiast osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą się stawić w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się porady mogą być udzielane zdalnie lub poza punktem np. w ich miejscu zamieszkania. Przed udzieleniem takiej pomocy osoba uprawniona składa w formie papierowej lub elektronicznej zamówienie porady na odległość wraz z oświadczeniem oraz wskazaniem okoliczności to uzasadniających (np. orzeczenie potwierdzające trwałą niepełnoprawność).

Wypełniony dokument można przesłać w formie zdjęcia/skanu na adres


PUNKTY DARMOWEJ POMOCY PRAWNEJ, PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO
I MEDIACJI W POWIECIE OPOLSKIM W 2025 ROKU

Punkt nieodpłatnych porad prawnych w Komprachcicach w dniu 16.06. br. będzie czynny w godz. 9:00-13:00.

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Chrząstowicach w dniu 17.06. br. będzie czynny w godz. 8:00-13:00.

Punkt nieodpłatnych porad prawnych w Popielowie w dniu 17.06. br. będzie czynny w godz. 8:00-14:00.

Wykaz punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w 2025 r.jpeg

Podmiot obsługujący: OIRP – Okręgowa Izba Radców Prawnych w Opolu, 
ORA – Okręgowa Rada Adwokacka w Opolu
Stowarzyszenie Sursum Corda, ul. Lwowska 11, 33-300 Nowy Sącz

 

 

Frame 45.png

Frame 46.png

 

PrtScr_spot ogólny.jpeg

https://www.sc.org.pl/co-robimy/nieodplatna-pomoc-prawna/nasze-punkty-pomocy/powiat-opolski-2025/

Edukacja prawna

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie


 

Nieodpłatna pomoc prawna konkurs ofert 2025

Nabór na członków komisji konkursowej opiniujacej oferty 2025