×
×

Magnolia Powiatu Opolskiego, nagrody rozdane

  Tegoroczna edycja wręczenia nagród starosty opolskiego Magnolia Powiatu Opolskiego została powiązana z dwoma jubileuszami: 15 rocznicą podpisania umowy o współpracy partnerskiej z powiatem Saalfled – Rudolstadt z Turyngii w Niemczech i 10 rocznicą współpracy z powiatem Dolina na Ukrainie. Białą Magnolie kapituła przyznała pani Helenie Gruszce. Gala odbyła się 25 listopada w prószkowskim Arkasie.

KATEGORIA BIAŁA MAGNOLIA

Białą Magnolię otrzymała pani Helena Gruszka.
Przez całe życie zawodowe związana z działalnością kulturalną. Promowała i popularyzowała dziedzictwo kulturowe Śląska Opolskiego  - aktywizując między innymi zespoły ludowe kultywujące folklor polski, śląski, niemiecki oraz przywieziony z kresów. Autorka szeregu inicjatyw o zasięgu regionalnym. Wspomnieć tu należy lekcje muzealne prowadzone w opolskim skansenie, formy teatralne grane w plenerach Muzeum Wsi Opolskiej. Z jej inicjatywy Pani Heleny Gruszki, powrócił najstarszy jarmark - Jarmark Kroszonkarski, na antenie Radia Opole pojawił się „Jarmark na Fali”. Jarmark Jesienny przekształcił się w Jesienne Targi Sztuki Ludowej, a pszczelarze zyskali Targi Pszczelarskie. W czasie kiedy pani Helena pełniła funkcję kierownika Działu Udostępniania i  Edukacji Muzeum Wsi Opolskiej współpracowała z grupami obrzędowymi, teatrem Lalki i Aktora, Teatrem ECO Studio, Opolskim Bractwem Rycerskim, a przede wszystkim ze wszystkimi szkołami i ośrodkami kultury na terenie województwa opolskiego. Jako dyrektor ozimskiego Domu Kultury przyczyniła się rozwoju ruchu  teatralnego, popularyzacji  obrzędów i zwyczajów ludowych, kultury muzycznej, tańca, plastyki, fotografii, czytelnictwa wśród mieszkańców. Jej staraniem reaktywowano między innymi Ozimską Orkiestrę Dętą.
Biała Magnolia - Helena Gruszka

KATEGORIA PRO PUBLICO BONO

Nagrodę Starosty Opolskiego w kategorii Pro Publico Bono otrzymali:
Stowarzyszenie Partnerstw Powiatu Saalfeld – Rudolstadt: Reinwarth Lothar, Hans Joachim Schubert i Mathias Moersch
Od 1998 roku  niemieccy urzędnicy, pracownicy banków obdarowują naszych wychowanków indywidualnie przygotowanymi podarunkami. Inicjatorem działań jest Reinwarth Lothar, a dołączyli do niego Hans Joachim Schubert i Mathias Moersch. Panowie przywożą również nowoczesny sprzęt AGD i artykuły niezbędne dla usamodzielniających się wychowanków. 

Kapituła wyróżniła w kategorii Pro Publico Bono pana Huberta Michalę: strażak, organizator życia kulturalnego dla członków OSP w Czarnowąsach, twórca zespołu teatralnego przy ochotniczej jednostce straży pożarnej. Przede wszystkim człowiek, który nie zważając na własne straty, a „wielka woda” w 1997 zniszczyła mu nowy dom, niósł pomoc poszkodowanym. Człowiekiem, o którym można powiedzieć za Mikołajem Gogolem: „Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu.”

KATEGORIA FIRMA ROKU

Nagrodę Starosty Opolskiego w kategorii Firma Roku otrzymał: Heinrich Nyolt, właściciel firmy TinaLED w Dębskiej Kuźni  
W powiecie opolskim stworzył blisko 80 miejsc pracy, na rynku gospodarczym działa od 1997 r. Aktualnie jego zakład TinaLed, specjalizuje się w produkcji modułów i telebimów LED, opraw oświetleniowych oraz elektroniki w technologii SMD. Pan Heinrich Nyolt wyróżnia się aktywność społeczną i gospodarczą, wspiera inicjatyw lokalne. Miłośnik piłki nożnej, społecznik, pomysłodawca i sponsor pierwszej w województwie opolskim niemieckojęzycznej szkółki piłkarskiej, która stała się inspiracją dla podobnych w powiecie i poza nim. Inicjator  i fundator przebudowy boiska sportowego w Chrząstowicach.

KATEGORIA SPORTOWIEC ROKU

Nagrodę Starosty Opolskiego w kategorii Sportowiec Roku otrzymał: Rafał Pasierbek alias "Stunter 13". Motorami interesuje się od 6 roku życia, w wieku 17 lat, jako debiutant w świecie stuntridingu zdobył mistrzostwo Polski. Mistrz Świata Ekstremalnych Sportów Motocyklowych, obecnie uważany za najlepszego zawodnika na świecie. Zapraszany na wszystkie liczące się w świecie motocyklowym zawody i pokazy. Jeździł w Stanach Zjednoczonych, Dubaju, w Indiach, Izraelu, Egipcie, Wietnamie, Kolumbii, na Wyspach Curacao (Karaiby), Jamajce, Japoni, Turcji, Bułgarii, Rumunii, Rosji, Wielkiej Brytanii.
Najważniejsze zwycięstwa: zawody XDL w Indianapolis w 2011 i 2012 roku oraz GP Stunt 2013 w Bydgoszczy. W jego imieniu nagrodę odebrał Zdzisława Salera.

Kapituła wyróżniła w kategorii Sportowiec Roku:
karateków - Michała i Rafała Talagów, na co dzień trenują w Klubie Karate Nidan w Zawadzkim. Michał jest obecnie najlepszym zawodnikiem w kraju w swojej kategorii wiekowej, a ma zaledwie 11 lat. 17 letni Rafał, natomiast uplasował się w pierwszej piątce na Mistrzostwach Świata Karate  Shotokan w Liverpoolu, wielokrotnie zajmował miejsce na podium w zawodach krajowych i międzynarodowych. Stypendysta Ministra Edukacji Narodowej. 

KATEGORIA ANIMATOR KULTURY

Nagrodę Starosty Opolskiego w kategorii Animator Kultury otrzymała:  Pani Elżbieta Scheitza – wielokrotna laureatka konkursów sztuki ludowej, konkursów kroszonkarskich, mistrzyni śląskiej makówki, którą podaje podczas wieczerzy wigilijnej dla samotnych w Dobrzeniu Wielkim. Kolację dla ponad 200 osób od lat przygotowują wspólnie z mężem i radą sołecką. Działa na rzecz propagowania kultury Śląska Opolskiego. Utwory wykonywane przez kierowany przez nią zespół folklorystyczny „Dobrzenianki” przypominają o wielokulturowości naszej ziemi. Pieśni brzmią po polsku, po niemiecku i po śląsku.

Kapituła wyróżniła w kategorii Animator Kultury panie Adelajdę Pasoń i Katarzynę Paszulę.
Adelajda Pasoń, nauczycielka historii i przyrody w chrząstowickiej PSP. Od 2004 roku prowadzi Zespół Kółka Regionalnego. W jego ramach przygotowywała z uczniami sceny z życia dawnej opolskiej wsi: darcie pierza, polterabend, fragment wesela - wypros, bery czyli wodzenie niedźwiedzia. Aktualnie przygotowuje książkę o historii Dębskiej Kuźni. Zapraszana do szkół gdzie prowadzi lekcje regionalne, opowiadając o śląskich zwyczajach i obyczajach szczególnie związanych ze Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą. Pasjonatka, dzięki której pamięć o tradycjach pradziadów nie zaginie.

Katarzyna Paszula wypromowała Niemodlin, a kierowany przez nią dom kultury wprowadziła na Parnas - tworząc imprezy o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, by wspomnieć tylko „Oceany” konkurs na interpretację Piosenki Agnieszki Osieckiej, „Święto Karpia” – projekt promujący produkt lokalny czyli karpia, czy wreszcie Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego „Karpik”.

KATEGORIA EDUKATOR ROKU

Nagrodę Starosty Opolskiego w kategorii Edukator Roku otrzymała Pani Gizela Przybyła osoba, dla której wspieranie rozwoju dzieci jest dobrem nadrzędnym. Nie boi się nowości wprowadzając inicjatywy pedagogiczne, realizuje nowoczesne projekty edukacyjne, które podnoszą efektywność kierowanego przez nią przedszkola razem z wychowankami wielokrotnie brała udział w regionalnych, wojewódzkich, krajowych  i międzynarodowych wystawach, giełdach, tematycznych konkursach innowacyjnych otrzymując tam główne nagrody.

KATEGORIA NAGRODA SPECJALNA

Nagrodę specjalną Starosty Opolskiego otrzymała pani Oksana Yakymiw, dyrektorka Wojewódzkiego Centrum Rehabilitacyjnego dla dzieci z wadami wzroku i dzieci niewidzących w Wygodzie na Ukrainie. Pani Oksana bierze czynny udział w krzewieniu polskiej kultury, a szczególnie kultury powiatu opolskiego. Łamie stereotypy, wskazując zalety wielokulturowości i harmonijnego współżycia pomiędzy ludźmi różnych narodowości.

Tegoroczna edycja jest powiązana z dwoma jubileuszami: 15 rocznicą podpisania umowy o współpracy partnerskiej z powiatem Saalfled – Rudolstadt z Niemiec i 10 rocznicę współpracy z powiatem Dolina na Ukrainie.

Członkowie delegacji
Viktor Gromysh, Ukraina – wicestarosta Doliny 
Oksana Yakymiv, Ukraina - dyrektor Wojewódzkiego centrum dla dzieci z wadami wzroku w Wygodzie
Bogdan Lenigevych, Ukraina – radny wojewódzki
Vytailj Skrypnyk, prywatny przedsiębiorca
Liliana Pengryn –
Sofia Yakymiv - nauczyciel i pedagog w Wojewódzkim centrum dla dzieci z wadami wzroku w Wygodzie

Mathias Moersch – przewodniczący Stowarzyszenia Partnerstw Powiatu Niemcy
Lothar Reinwarth - inicjator partnerstwa pomiędzy powiatami Saalfeld - Rudolstadt a Powiatem Opolskim