×
×

XVI Dożynki Powiatowo-Gminne

 

W niedzielę 4 września br w Polskiej Nowej Wsi, gmina Komprachcice odbyły się XVI Dożynki Powiatowo-Gminne.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przejazdu barwnych korowodów dożynkowych, spod kościoła parafialnego w Polskiej Nowej Wsi w kierunku okolicznego stadionu.

Na czele korowodu maszerowała orkiestra dęta wraz z gospodarzami dożynek: wójtem Komprachcic, Leonardem Pietruszką; wicestarostą opolskim, Leonardą Płoszaj i starostami dożynek. Za nimi podążali wójtowie powiatu opolskiego, parlamentarzyści, radni i goście: Poseł Na Sejm RP Antoni Duda, Grzegorz Sawicki reprezentujący Urząd Marszałkowski i Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Brygadier Paweł Kielar. Następnie można było zobaczyć przedstawicieli poszczególnych sołectw biorących udział w konkursie na najpiękniejszą koronę. Obok nich; na platformach przewożono korony żniwne. Dopełnieniem korowodu były przystrojone pojazdy i maszyny rolnicze. Na specjalnie przygotowanych platformach przebrani goście i mieszkańcy gminy Komprachcice odgrywali humorystyczne scenki związane z życiem na wsi i aktualnymi wydarzeniami. Na trasie korowodu można było podziwiać kreatywność i pracowitość mieszkańców Polskiej Nowej Wsi, którzy pięknie przyozdobili swoje posesje ozdobami wykonanymi ze słomy.

Na stadionie w samo południe odprawiono mszę świętą dziękczynną, której przewodniczył ks. Biskup Paweł Stobrawa. Na przybyłych gości czekały ogromne namioty z bogato zaopatrzonym bufetem, wesołe miasteczko, stargany z drobiazgami i wyrobami rzemieślniczymi, a także inne atrakcje. W centralnym namiocie postawiono scenę  a tuż obok umiejscowiono korony biorące udział w konkursie. Wszystkich zebranych uroczyście powitali gospodarze, którzy przełamali się i podzielili bochenkami chleba.

Starostami tegorocznych dożynek powiatowo-gminnych byli pani Joanna i Andrzej Zyla z Polskiej Nowej Wsi. W konkursie koron dożynkowych wygrała korona z sołectwa Osowiec-Trzęsina z gminy Turawa. Drugie miejsce zdobyła korona z sołectwa Chróścice, gmina Dobrzeń Wielki. Trzecie miejsce przyznano koronie z sołectwa Szydłów w gminie Tułowice.

Na scenie pojawiła się orkiestra dęta z Komprachcic, a także liczni artyści z gmin powiatu opolskiego, którzy uczestniczyli w koncercie „13 barw Powiatu Opolskiego”. Atrakcją wieczoru był występ zespołu Playboys. Zwieńczeniem obchodów XVI Dożynek Powiatowo-Gminnych była zabawa taneczna z zespołem Sherwood.