×
×

Briefing na temat konsultacji w powiecie opolskim

We wtorek 9 lutego br. odbył się briefing prasowy, którego tematem przewodnim była informacja Starosty Opolskiego w związku z rozpoczynającymi się konsultacjami społecznymi dotyczącymi aneksji na rzecz Opola miejscowości z gmin Powiatu Opolskiego.

TREŚĆ OŚWIADCZENIA

Informacja Starosty Opolskiego w związku z rozpoczynającymi się konsultacjami społecznymi dotycząca aneksji na rzecz Opola miejscowości gmin powiatu opolskiego.

Szanowni Państwo,

rozpoczęły się konsultacje w Powiecie Opolskim, konsultacje trwają także w gminie Prószków. Za chwilę rozpoczną się w pozostałych gminach. Konsultacje mają to do siebie, że mieszkańcy wypowiadają się w sprawach ważnych dla swojej wspólnoty samorządowej. Do tego, aby wypowiedzieć się w sposób odpowiedzialny potrzebne są informacje, dane i analizy. Tymczasem w sprawie zainicjowanej przez pana Prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, niepokoi nas spłycanie zagadnień do prozaicznych czasem spraw dotyczących, np.  zamiatania ulic. Dzieję się tak jakby rozszerzenie Opola było już faktem, a przecież tak nie jest! W rzeczywistości nie została podjęta najważniejsza decyzja Rady Ministrów i nie jesteśmy nawet w czasie procedowania tego wniosku, bo nie ma kluczowych jego elementów. Komunikacja medialna pana Prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego stawia sprawę tak, jakby rozszerzenie było już faktem.

Także w związku z rozpoczętymi konsultacjami otrzymujemy wiele zapytań od mieszkańców i przedsiębiorców z powiatu opolskiego dotyczących głównie podstaw do ukształtowania i wyrażenia swojego stanowiska w przeprowadzanych konsultacjach.

Pani Burmistrz Prószkowa i Wójtowie podopolskich gmin zadali Prezydentowi Wiśniewskiemu pytania poruszające fundamentalne zagadnienia dotyczące aneksji przez Opole terenów sąsiadujących gmin. Niestety dotąd - a minęły już ponad 2 tygodnie, nie otrzymali odpowiedzi na nawet najprostsze pytania. Poznanie tych odpowiedzi pozwoli mieszkańcom na ukształtowanie i wyrobienie sobie poglądu na sprawę i wyrażenie jej w demokratyczny i odpowiedzialny sposób. Wyrażamy zatem po raz kolejny zaniepokojenie - czy plan Prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego jest w jakikolwiek sposób przemyślany i przeanalizowany merytorycznie. W dalszym ciągu nie ma kluczowych informacji mogących oddać rzeczywiście pełne spektrum zagadnień. Jest to naszym zdaniem jedynie realizacja ambicji pana Prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego.