×
×

Magnolie Powiatu Opolskiego wręczone po raz drugi

 

Magnolia Powiatu Opolskiego – Nagrody Starosty Opolskiego, uhonorowanie osób, których działanie i praca przyczyniają się do rozwoju i promocji Powiatu Opolskiego, którzy w swojej pracy skierowani są na drugiego człowieka. Tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, do konkursu wpłynęło 39 wniosków, z których kapituła wybrała nominowanych i nagrodzonych.

Laureaci 2014 (wręczenie 22.10.2015 r.)

PRO BUBLICO BONO

Nominowani

1. Ks. Erwin Kuzaj

2. Pan Ireneusz Racławicki

3. Pan Bernhard Serwuschok

Nagrodę Starosty Opolskiego w kategorii Pro Publico Bono otrzymał – Pan Bernhard Serwuschok - kawaler Maltański, pracę zawodową łączy z działalnością społeczną i charytatywną, organizuje transporty humanitarne na Opolszczyznę, w tym od 1997 roku, od pamiętnej powodzi do Czarnowąs, Borek, Krzanowic i Świerkli. Transport z darami realizuje najczęściej w czasie swojego urlopu wypoczynkowego, osobiście nawet ponosi koszty transportu. Pomoc charytatywna trafia do instytucji publicznych i osób prywatnych. Współorganizator również pomocy humanitarnej dla Białorusi, Ukrainy i Iraku.

 

FIRMA ROKU

Nominowani

1. Firma Fab – STYLE Sp. z o.o z Tułowic

2. Stolarstwo Import – Eksport Dudek H&H Sp. j z Kotorza Małego

Nagrodę Starosty Opolskiego w kategorii Firma Roku otrzymała firma – Stolarstwo Import – Eksport Dudek H&H Sp. j z Kotorza Małego to kompleks zakładów stolarskich. Firma istnieje od roku 1984 i zatrudnia niemal 100 osób. Firma stawia na nowoczesną produkcję połączoną z ekologią i czystością powietrza, a także stosowania ekologicznych materiałów. Zdobywa rynek i klientów w całej Europie. Firma wspiera również finansowo i organizacyjnie inicjatywy lokalne i społeczne.


SPORTOWIEC ROKU

Nominowani

1. Pan Bartosz Chaduch

2. Pani Natalia Szponder

3. Pan Jerzy Wiśniewski

Nagrodę Starosty Opolskiego w kategorii Sportowiec Roku otrzymał: Pani Natalia Szponder - mieszkanka gminy Ozimek. Od 6 roku życia trenuje karate, związana z klubem Klubie Karate Nidan Zawadzkie. Ma za sobą liczne sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Już jako dwunastolatka w kategorii wiekowej 12-13 lat zdobyła podwójne mistrzostwo świata. W 2009 roku powołana została do Kadry Narodowej Polski. Natalia jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski juniorek. Pani Natalia obecnie startuje w kategorii seniorek, w grupie tej odnosi również znaczne sukcesy.

 

ANIMATOR KULTURY

Nominowani

1. Pani Danuta Kampa

2. Pani Ewa Sitarz 

3. Pan Zbigniew Janowski

Nagrodę Starosty Opolskiego w kategorii Animator Kultury otrzymała: Pani Ewa Sitarz. Ewa Sitarz jest nauczycielką języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. Jana Bosko w Luboszycach od 1983 roku. Jej uczniowie uzyskują czołowe miejsca w olimpiadach polonistycznych. Nominowana jest laureatką licznych nagród i tytułów. Na szczególną uwagę w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycielki zasługują dokonania artystycznie z dziećmi w ramach teatru szkolnego "Gałganek", który jest wielokrotnym laureatem przeglądów teatrów dziecięcych i młodzieżowych. Pani Ewa Sitarz aktywnie współpracuje z Towarzystwem Kultury Teatralnej, Opolskim Teatrem Lalki i Aktora w Opolu, Łubniańskim Ośrodkiem Kultury, Młodzieżowym Domem Kultury w Opolu, Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" oraz Radiem Opole. 
 

EDUKATOR ROKU

Nominowani

1. Pani Jolanta Begińska

2. Pani dr Barbara Milewska

3. Pani Justyna Wajs – Fijałkowska

Nagrodę Starosty Opolskiego w kategorii Edukator Roku otrzymała Pani Jolanta Begińska, która pracuje ponad 36 lat w Publicznej Szkole Podstawowej w Łubnianach, od dawna udziela się społecznie na rzecz loklanego środowiska. Od dwudziestu lat prowadzi Koła Teatralno-Recytatorskiego. Organizuje imprezy związane z obrzędami i zwyczajami ludowymi, kultywując tradycje Śląska Opolskiego. Wdraża autorskie innowacje pedagogiczne i autorskich projekty edukacyjne. Laureatka wielu tytułów i nagród edukacyjnych. W roku 2014 otrzymała tytuł honorowy Profesora Oświaty nadany jej przez Minister Edukacji Narodowej.

 

NAGRODA SPECJALNA

Kapituła  zdecydowała, iż Nagrodę Specjalną Starosty Opolskiego otrzymują: Pani Eryka Świerc oraz Zespół Śpiewaczy Przysieczanki

Pani Eryka Świerc to ambasador kultury ludowej, animatorka zaangażowana w działalność kulturalną Ozimka i okolic, prawie 40 lat temu założyła zespół „Dzióbki”, który pod jej kierownictwem zgromadził bogaty zbiór śląskich pieśni, przyśpiewek ludowych, popularyzatorka śląskiej tradycji wśród dzieci i młodzieży. Uhonorowana przez Ministra odznaką „Zasłużony dla kultury i sztuki”, uhonorowana tytułem „Zasłużona dla Gminy Ozimek” .

Zespół Śpiewaczy Przysieczanki. Zespół powstał w roku 1996. W jego repertuarze znajdują się piosenki w języku polskim, niemieckim, ukraińskim i gwarze śląskiej. Za swój dorobek artystyczny zespól jest laureatem licznych nagród festiwali muzycznych. Ponadto aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych i lokalnych inicjatyw społecznych. Członkinie zespołu promują tożsamość regionalną w programie radiowym „Nasz Śląsk”, prowadza też izbę regionalną w Przysieczy.

 

BIAŁA MAGNOLIA 2014

Laureat nagrody w kategorii Biała Magnolia – Krystian Czech.

Pan Krystian Czech: dyrektor Domu Kultury w Łubnianach, propagator gwary śląskiej, twórca konkursu „Ze Śląskiem na Ty”. Występuje w zespole folklorystycznym „Silesia”, lider Odnowy wsi Brynica, organista w parafialnym kościele. W swojej gminie zainicjował koncerty noworoczne, przeglądy twórczości artystycznej, konkursy regionalne, święto gminy, tydzień bibliotek i wiele innych wydarzeń kulturalnych . Uhonorowany w 2002 ogólnopolską nagrodą NIKE, tytułem Ślązaka Roku, wpisany na złotą kartę dla zasłużonych nauczycieli i opiekunów Śląskiego śpiewania, nagrodzony Złotą Spinką przez NTO.