×
×

Dożynki Powiatowe 2015

 

W niedzielę 13 września br w Brynicy, gmina Łubniany odbyły się Dożynki Powiatowe. Gospodarzami tegorocznych dożynek byli Starosta Opolski Henryk Lakwa i Wójt Łubnian Krystian Baldy.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy św. w  kościele p.w. Św. Szczepana w Brynicy. Liturgii dziękczynnej za zebrane plony przewodniczył ks. Biskup  Andrzej Czaja.

Po mszy spod kościoła wyruszył dożynkowy korowód, który podążał na okoliczne boisko.

Na czele barwnego korowodu jechali gospodarze w pięknie przyozdobionych na tę okazję bryczkach. Za nimi podążały mażoretki i  orkiestra dęta, a następnie przedstawiciele poszczególnych sołectw biorących udział w konkursie na najpiękniejszą koronę. Obok nich na platformach przewożono korony żniwne. Integralną częścią korowodu były przystrojone pojazdy i maszyny rolnicze. Na specjalnie przygotowanych platformach przebrani goście i mieszkańcy gminy Łubniany odgrywali humorystyczne scenki związane z życiem na wsi i aktualnymi wydarzeniami. Jak co roku uczestnicy korowodu popisali się niezwykłą kreatywnością i pracowitością w przygotowaniu ozdób.

Na boisku na przybyłych gości czekały ogromne namioty z bogato zaopatrzonym bufetem, a także inne atrakcje. W centralnym miejscu postawiono ogromną scenę a tuż obok umiejscowiono korony biorące udział w konkursie. Wszystkich zebranych uroczyście powitali gospodarze, którzy przełamali się i podzielili bochenkami chleba.

W konkursie na najpiękniejszą koronę żniwną w kategorii koron ziarnkowych wygrała korona z sołectwa Chróścice, gmina Dobrzeń Wielki. W kategorii koron kłosowych pierwsze miejsce przyznano koronie wykonanej przez mieszkańców sołectwa Osowiec-Trzęsina, gmina Turawa. Drugie miejsce w kat. Kłosowej przypadło koronie z sołectwa Sławice, gmina Dąbrowa. Trzecie miejsce zajęła korona z sołectwa Skarbiszowice, gmina Tułowice.

Na scenie pojawiali się liczni artyści i miejscowe zespoły. Atrakcją wieczoru był występ zespołu Gang Marcela.