WAŻNA INFORMACJA: Pilne! Od dnia 16 marca 2020 r. do odwołania Starostwo Powiatowe w Opolu będzie NIECZYNNE dla interesantów Zasady pracy Starostwa i jednostek podległych od 16.03.2020 r.***KORONAWIRUS - ZBIORCZA INFORMACJA, AKTUALIZOWANA***Koronawirus - ważne telefony***Dotacje na wymianę kotłów c.o. 2020***Nowy Regulamin przyznawania Patronatu Starosty Opolskiego od dn. 01.03.2020 r. - Patronaty Starosty Opolskiego***Komunikat w związku z wystąpieniem u ptactwa na terenie kraju ognisk grypy ptaków A/H5N8/***Rzecznik Konsumentów
 

×
×

27.11.2011 Konkurs literacki "Ze Śląskiem na ty"

"Łod śluzołrza do rzeźbiorza” opowieść pana Artura to bardzo ciekawa opowieść o losach pokolenia Ślązaków, które musiało odnaleźć się w powojennej Polsce. Można ją nazwać "małą powieścią" autobiograficzną.

Drugie miejsce w kategorii dorośli zdobyli exeqo: Barbara Przybylska z Głogówka za parcę "Dzieci złoci czyli tela szpasu w jedni roku" i Roman Wencel z Ochódz "Dwa wilkanocne zwyki". Trzecia nagroda przypadła Magdalenie Dragon z Zębowic "Na służbie u farorza"  

W kategorii gimnazjalistów pierwszą nagrodę exeqo otyrzymali: Martina Gebauer z Dębia, która napisała o rodzinnej, wielopokoleniowej orkiestrze oraz Kamil Wencel z Ochódz - stworzył tętniącą humorem opowieść o tym, że dzisiejsze dziołchy to  "nie sum takie co kiedyś". II miejsce Sebastian Jantos ze Zdzieszowic "Posznupać u omy w bifeju" oraz Bartosz Grabowski z Zębowic "Ło moim ołpie Józefie Kontnym", III miejsce zajęłą Sybilla Fiech "Na skraju lasu".  

W kategorii szkół podstawowych (V- VI) jury nie przyznało pierwszej nagrody. Dwa drugie miejsca zdobyli: Rafał Ignacy z Walców za parcę "Mój tata feszter" i Piotr Lissy ze Złotnik "Wielki piuntek u ciotki Grejtki" i trzy nagordy trzecie: Nadine Schindzielors z Boguszyc "Jak z niemieckiej dziewczyny stała zech się ślunskoł", Katarzyna Michalik z Otmic "Karczma na pojszczotku ziymi" i Maria Nalewaja z Łubnian za parcę "Moje stolarsky korzyńe".

W kategorii I - IV: pierwsze miejsce zajęła Dominika Białek z Dobrzenia Wielkiego "Historia i opis życia mojej praprababci, prababci i babci", II lokatę Wiktoria Lechowicz z Żędzowic "Jak moja praołma Jadwiga wybudowała" III miejsce exeqo: Tadeusz Wencel z Ochódz za parcę "Historia dómu rodzinnego mojego ołpy"  i Dominika Gralla z Łubnian  "Jak to pirwyj na łodpustach bywało".
 

Finał konkursu uświetnił kwartet instrumentalny "Divertimento", prowadzili Dominika Gorogosz i Krystian Czech.

.